Iráčtí uprchlíci v pátek dopoledne nasedli do přistavených automobilů a opustili Okrouhlík u Jihlavy

Iráčtí uprchlíci v pátek dopoledne nasedli do přistavených automobilů a opustili Okrouhlík u Jihlavy | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Uprchlíky do Česka pomáhal vybírat muž blízký Konvičkovi a Úsvitu

  • 567
Salman Hasan pomáhal organizaci Generace 21 v Iráku vybírat rodiny křesťanů k přesídlení do Česka. Přijelo jich 89, z toho 33 nakonec vzalo žádost o azyl zpět, 25 jich odjelo do Německa. Jak zjistila MF DNES, Iráčan Hasan má blízko k hnutí Úsvit a šéfovi Bloku proti islámu Martinu Konvičkovi. S Generací 21 se nakonec rozhádal.

Hasan, který žije v Česku, byl tím, na koho se Nadační fond Generace 21 obrátil, aby mu pomohl vytipovat rodiny křesťanských uprchlíků k přesídlení do Česka. Jezdil se zástupci fondu do Erbílu a připravil původní seznam sto padesáti uprchlíků, kteří vyhovují kritériím pro stěhování.

Překvapivé jsou však Hasanovy tuzemské aktivity - objíždí Česko s přednáškami proti muslimům a spolupracuje i s protiislámskými radikály, kteří brojí proti uprchlíkům a požadují zavření hranic.

Na konci října minulého roku Hasan například ve Sněmovně spolu s hnutím Úsvit a šéfem Bloku proti islámu Martinem Konvičkou organizoval seminář o hrozbách islámu. Sám byl dříve muslim, pak konvertoval ke křesťanství.

„V rámci naší osvěty s panem Hasanem spolupracujeme na přednáškách, kde se snažíme vysvětlit negativní vliv Islámu na naší kulturu. Propojil nás Blok proti islámu a pan Konvička,“ popisuje Jan Zilvar z Úsvitu spolupráci s Hasanem, který vystoupil například také v Polné či v Ústí nad Orlicí.

Když po dlouhých měsících vyjednávání do Česka dorazili první iráčtí křesťané, vztah mezi Hasanem a lidmi z nadace Generace 21 se rozpadl. Rozdělila je právě angažovanost Hasana, ale také spor o to, zda se do programu mohou zapojit jeho iráčtí příbuzní. Fond měl totiž podezření, že nejsou křesťané.

Hasan tvrdí, že se s Generací 21 rozešel naopak kvůli její politické angažovanosti - šéf fondu Jan Talafant je členem Strany zelených. „Ukázalo se, že nebyl tak politicky neutrální. Jejich podpora sňatků stejného pohlaví je v protikladu s naší vírou,“ říká Hasan.

Rozevlátý misionář

„Je to Iráčan, který dlouhodobě žije v Česku, ale do Iráku často jezdí kvůli svým dalším aktivitám. Považuje se za misionáře,“ popsal Hasana jeden z iniciátorů přestěhování iráckých křesťanů do Česka Dan Drápal v rozhovoru pro iDNES.cz (celý rozhovor čtěte zde).

Podle Drápala si prostředník počínal poněkud „rozevlátě“, takže s ním začal jezdit do iráckého Erbílu člen nadačního fondu. „Ten jako právník pohlídal, aby vše mělo potřebné náležitosti. V místě jsme komunikovali i s tamními zástupci církve, prostě dělali jsme vše pro to, abychom o těch lidech získali co nejvíce informací,“ dodal Drápal.

Ministr vnitra Milan Chovanec dočasně pozastavil projekt Nadačního fondu Generace 21 na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku poté, co skupina pětadvaceti uprchlíků původně ubytovaných v Okrouhlíku u Jihlavy odmítla azyl v Česku a odjela 2. dubna do Německa. MF DNES také zjistila, že tato skupina měla v Německu více kontaktů, než se dosud vědělo. K odjezdu je zviklala právě návštěva příbuzných z Německa.

„V autě se tady jednoho dne objevili tři lidé, očividně se znali. Údajně byl mezi nimi bratr Georga Batto, ředitele školy a hlavy početné rodiny. Jedna žena ze skupina měla zase v Německu manžela,“ řekl MF DNES Radim Fiedler, který se o rodiny v Okrouhlíku staral.

Celkem do Česka dosud přijelo v rámci projektu osmdesát devět lidí - další rodiny bydlí v Praze, Brně a Soběšovicích v Moravskoslezském kraji. Vrátit do Iráku se nyní chce kvůli stesku prarodičů po rodné zemi ještě osm lidí z Brna. V pražské skupině podle nadace problémy nejsou, spokojení jsou také lidé v Soběšovicích. Ministr Chovanec se však obává, že by Česko mohlo zaujmout úlohu cestovní kanceláře, jejímž prostřednictvím by se uprchlíci přiblížili k cílovým zemím, jako je Německo a Švédsko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue