Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Syřané pojmenovali dceru Angela Merkelová, německý azyl však nedostala

  • 66
Angela Merkelová nedostala v Německu azyl. Nejde o německou kancléřku, ale o desetiměsíční syrskou holčičku, kterou její rodiče z vděčnosti pojmenovali po šéfce německé vlády. Zpátky do Sýrie zatím ale malá Angela nemusí, ve spolkové republice může její rodina nejméně rok zůstat, informoval deník Bild.

Rodiče malé Angely uprchli stejně jako statisíce dalších Syřanů před občanskou válkou v rodné zemi do Německa. Svou dcerku pojmenovali po německé kancléřce, jejíž země loni přijala 890 000 běženců z celého světa, a ve spolkové republice požádali o azyl.

Nyní jim ale přišel dopis ze Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF), který jejich žádost zamítl, píše Bild. Přidělil jim pouze takzvanou doplňkovou ochranu, která je sice po dobu jednoho roku chrání před deportací, ale neumožňuje rychle scelovat rodiny. Ani slavné jméno dcery, tak rodině, zdá se, v tomto případě nepomohlo.

Žadatelé o azyl ze Sýrie nemusí v Německu automaticky dostat plnou ochranu. Rozhodl o tom vyšší správní soud v severoněmeckém Schleswigu, který tak zvrátil rozsudek soudu prvního stupně.

Vyšší správní soud potvrdil praxi Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF), který syrským válečným uprchlíkům poskytoval pouze doplňkovou ochranu. Tu má zatím v Německu přibližně 113 000 lidí, z toho asi 94 000 syrských migrantů.

Azylu se u soudu dožadovalo 30 000 uprchlíků

Soud řešil spor o to, zda válečným uprchlíkům ze Sýrie reálně hrozí v případě návratu do vlasti politické pronásledování, zatčení či mučení. Pouze v takovém případě by jim totiž vznik nárok na azyl, napsal web listu Die Zeit.

Soud došel k závěru, že neexistuje dostatečné opodstatnění pro dříve často uplatňovaný předpoklad, že samotný pobyt na Západě a žádost o azyl v zahraničí bude syrský režim u navrátilců hodnotit jako projev nepřátelského smýšlení.

Soud projednával případ Syřanky, které dal BAMF doplňkovou ochranu. Dotyčná se však odvolala a správní soud prvního stupně ve Schleswigu jí přiznal plnou ochranu. Vyšší správní soud ale po odvolání BAMF nyní toto rozhodnutí zvrátil. Zároveň nepřipustil další přezkoumání, proti čemuž ale může ještě Syřanka podat stížnost.

Mnohé správní soudy v celém Německu až dosud uprchlíkům plnou ochranu udělovaly. Proti poskytnutí pouhé doplňkové ochrany se odvolalo více než 30 000 uprchlíků. Ve 3490 procesech již byly vyneseny prvostupňové rozsudky, z nichž více než 2600 vyšlo stěžovatelům vstříc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video