Detenční zařízení v Drahonicích na Lounsku.

Detenční zařízení v Drahonicích na Lounsku. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Podmínky uprchlíků v ČR se zlepšily, chybí lékařská péče, tvrdí faráři

  • 63
Podmínky pro běžence v Drahonicích a Bělé se zlepšily, uprchlíkům ale chybí informace a dostatečná lékařská péče. Na páteční tiskové konferenci to uvedli evangeličtí faráři Mikuláš Vymětal a Alexandr Flek, kteří migranty v zařízeních navštěvují. Podle nich jsou někteří z účastníků protestní hladovky v Drahonicích ve špatném zdravotním stavu.

Podle zástupců farářské iniciativy se prostředí a materiální zabezpečení v Drahonicích na Lounsku i Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku od léta výrazně zlepšilo. Za nedostačující ale považují lékařskou péči, která je uprchlíkům poskytována. „Naše zkušenost je dost špatná,“ uvedl k tomu Vymětal.

Sára Vidímová z iniciativy Hlavák, která pomáhá uprchlíkům dostat se z Česka, přirovnala život v detenčních zařízeních k vězeňskému režimu. Neshody jsou podle ní zaviněné špatnou informovaností. Běženci jsou frustrovaní dlouhým zadržením a pracovníci zařízení neví, jak se k nim chovat, dodala.

Běženci v Drahonicích se podle duchovních nejvíce obávají vyhoštění do zemí původu. V Česku údajně rozhodně zůstat nechtějí. „Nic z toho, co v České republice zažili, je nemotivuje zde žádat o azyl,“ uvedl Flek.

Vymětal doplnil, že uprchlíci chápou, že nelegálním vstupem porušili zákony České republiky a jsou i ochotni zaplatit pokut“. Ve čtvrtek večer uprchlíci v Drahonicích zveřejnili v prohlášení, ve kterém požadují propuštění z detenčních zařízení. Odmítají, aby je české úřady vyhostili do vlasti.

Ministr vnitra Milan Chovanec v úterý podle ČTK řekl, že deportace do zemí původu je velmi málo pravděpodobná. „My se nechystáme vracet běžence do Sýrie a dalších zemí z jednoho prostého důvodu, že by se to nezdařilo,“ řekl. Zadržení cizinci dostávají obvykle rozhodnutí o správním vyhoštění. Po propuštění z detenčního centra mají sedm dnů na to, aby Česko opustili.

Hladovkáři pijí jen vodu

V hladovce, jež započala v úterý, podle duchovních pokračuje v Drahonicích 39 uprchlíků, kteří přijímají jen vodu. Převažují mezi nimi Iráčané, ve skupině jsou údajně i dva Maročané, Somálec a Tunisan.

Impulsem ke spuštění hladovky byl podle farářů úterní převoz velké skupiny uprchlíků z Drahonic do Maďarska. Ti, kteří v severočeském zařízení zůstali, ale nevěděli, co se děje a začali se bát, že budou všichni deportováni zpět do země původu.

Novináři měli během páteční tiskové konference možnost poslat účastníkům hladovky otázky. Jeden z nich Razad Fazal si postěžoval na chování policie.„Během jednoho měsíce byla provedena pětkrát kontrola na pokojích. Byla prováděna se psy a je velmi ponižující. Když se nepřizpůsobíme, je police velmi tvrdá. Jakýkoliv nesouhlas je tvrdě postihován. Zaměstnanci tábora a security mají normální přístup,“ uvedl.

Podle něj sice do Drahonic docházejí právníci, ale jejich poradenství se nedostane na všechny. „I když někdo konzultuje s právníkem, tak nemá žádné informace o tom, v jakém stavu je řízení jeho věci,“ dodal.

Kapacita zařízení v Drahonicích, které vzniklo z areálu bývalé věznice, je 240 lidí, určené je výhradně pro muže. V sobotu Drahonice navštívil ministr spravedlnosti Robert Pelikán a uvedl, že je s podmínkami běženců v zařízení spokojen. Podmínky, ve kterých jsou v Česku ubytováni uprchlíci, kritizují některé nevládní organizace. Ombudsmanka Anna Šabatová tento týden uvedla, že situace v Bělé se po její kritice zlepšila (více čtěte zde).

Prohlášení protestujících uprchlíků

„Utekli jsme z rozvrácené a zničené země. Na útěku před smrtí a válkou v našich zemích jsme překonali cestou z Turecka do Řecka největší nebezpečí.

Utekli jsme do Evropy – země svobody. To, s čím jsme se setkali v České republice, je opakem naší představy o Evropě. Naší cestou po Evropě nás policie v některých zemích doprovázela, v některých nás přepravovala autobusy. V Čechách nás zadrželi, s policejními psy nás prohlíželi a uvěznili.

Náš protest hladověním je proti našemu věznění. Nemáme problém s policejní kontrolou, ale už nechceme být vězněni. Ve většině našich případů jsme snesli zadržení prvních 90 dnů, avšak další prodlužování našeho věznění zde již nesneseme.

Prcháme před válkou vězením a násilím a ocitáme se v nové válce a vězení. Každý z nás v naší vlasti ztratil někoho z rodiny, nebo někoho blízkého. Tímto naším vězněním s námi jednáte, jako bychom byli nějaká monstra. Nemáme již sílu vydržet toto vězení. Je to náš čas, který zde ztrácíme.

Utíkáme před smrtí v naší zemi. Nevrátíme se pro smrt do vlasti. To můžeme zemřít zde.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video