Jeden z uprchlíků posedává na trati u hranic Řecka a Makedonie (19. dubna 2016)

Jeden z uprchlíků posedává na trati u hranic Řecka a Makedonie (19. dubna 2016) | foto: AP

Česko je v boji proti povinným kvótám v menšině. Čeká se jednání EU

  • 519
Česko je se svým odmítavým postojem vůči plánu Evropské komise navrhnout do léta povinné trvalé kvóty na rozdělování uprchlíků mezi členskými zeměmi EU zatím v menšině. Novinářům to před jednáním ministrů vnitra osmadvacítky v Lucemburku řekl český zástupce na schůzce, náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

„Ryze odmítavé stanovisko obou návrhů je zatím v menšině,“ připustil náměstek při příchodu na schůzku. Na ní se budou zástupci unijních zemí vůbec poprvé zabývat plány, které komise předložila počátkem měsíce a které se týkají možných způsobů budoucí reformy takzvaného dublinského systému, tedy způsobu, jak jsou v EU řešeny žádosti o azyl.

Uprchlická krize

V nynější migrační krizi se platný systém, kdy žádosti řeší první země, kde se žadatel dostal na území Evropské unie, ukázal jako jen málo funkční. Komise také připomíná, že stávající pravidla z logiky věci daleko více zatěžuje několik zemí na okraji bloku. Například Řecko situaci v minulých měsících zvládalo jen obtížně.

Konkrétní novou podobu pravidel chce unijní exekutiva po projednání se členskými zeměmi a europarlamentem předložit ještě do léta. V mírnější úpravě by byl stávající systém doplněn o trvalý mechanismus, který by automaticky redistribucí žadatelů o azyl ulehčil zemím ve chvíli, kdy počty příchozích přesáhnou určitou mez.

Druhou variantou by bylo nahrazení současného systému, kdy azylovou žádost řeší první země, ve které se uprchlík dostal na území EU. Místo toho by byli migranti rovnou přerozdělováni po všech zemích unie podle klíče založeného na velikosti, ekonomickém výkonu země, míře nezaměstnanosti a dalších kritériích. Návrhy také mimo jiné obsahují pojistky proti následnému pohybu žadatelů o azyl po území EU.

Český mandát pro jednání schválila vláda počátkem týdne. Je z něj patrné, že Praha bude odmítat představu povinného přerozdělování migrantů podle kvót, kterou dlouhodobě považuje za nepřijatelnou. Praha je tedy proti oběma komisí prezentovaným variantám. Některé další návrhy, které jsou součástí představ komise o reformě Dublinu a netýkají se přerozdělování migrantů, dávají podle české strany „v obecné rovině“ smysl a lze o nich diskutovat.

Stoltenberg varuje před aktivitou pašeráků

Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga se převaděči uprchlíků stále snaží dostat běžence z Turecka před Egejské moře do Evropy, Podle něho nesmí proto úřady polevit v pozornosti a předčasně přestat usilovat o to, aby jim v převádění dál zabraňovaly.

Stoltenberg se tak vyjádřil během návštěvy Turecka, když se v Ankaře sešel s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem.

Stoltenberg nicméně konstatoval, že počet migrantů a uprchlíků překonávajících Egejské moře z Turecka do Evropy výrazně klesá, což přičetl úspěšné mezinárodní spolupráci. Také řekl, že úřady se musejí umět přizpůsobovat situaci, protože pašeráci lidí mohou měnit své trasy.

Evropská komise ve středu informovala, že březnová dohoda mezi EU a Tureckem zaměřená na zastavení migračního toku do Evropy pokročila, ale bude třeba pokračovat v úsilí a poskytovat další prostředky umožňující soustavné navracení a přesidlování uprchlíků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue