U bran Maďarska se bouří běženci, Rakousko zavádí hraniční kontroly

  • 3149
U bariér na hlavní trati spojující Srbsko a Maďarsko se hromadí stovky uprchlíků. Požadují otevření hranic, které Maďaři v pondělí utěsnili. Maďarsko v úterý vyhlásilo krizový stav na jihu země a oznámilo, že spustilo přípravy na výstavbu plotu u hranic s Rumunskem. Rakousko v noci znovu zavede kontroly hranic.

V Maďarsku začaly od úterý platit přísnější zákony proti migrantům, už v pondělí úřady uzavřely trať, po které ze Srbska proudily zástupy běženců.

U zábran na hranicích se v úterý odpoledne začaly hromadit stovky uprchlíků. Podle informací agentury Reuters uprchlíci mlátí na kovové bariéry a křičí: „Otevřete hranice! Otevřete hranice!“. Policisté na situaci dohlíží z maďarské strany. Při pokusu o ilegální přechod hranice zadržela během úterý 176 lidí. Podle nových maďarských zákonů jim hrozí soudní stíhání.

Někteří uprchlíci si přímo u bariér postavili stany. Na ostnatý drát jeden z nich vyvěsil tričko s nápisem „Evropo, styď se“. V první linii protestujících se objevují i uprchlíci, kteří mají na ramenou malé děti.

Maďarsko chystá i další opatření na hranicích. Ministr zahraničí Péter Szijjártó odpoledne informoval, že vláda zahájila přípravné práce na výstavbu plotu u hranic s Rumunskem.

To s výstavbou plotu u svých hranic nesouhlasí. Výstavba plotu mezi dvěma státy Evropské unie a strategickými partnery není podle rumunského ministerstva zahraničí správným gestem. „Neodpovídá ani duchu, v jakém funguje Evropa,“ stojí v prohlášení ministerstva, které své stanovisko předalo maďarské straně.

Rakousko zavádí přísnější kontroly hranic

Maďarsko se však chystá na možnost, že se běženci pokusí bariéry obejít a dostat se z Rumunska do země. K změnám migračních tras by mohlo dojít kvůli zavedení dočasných kontrol na hranicích se Srbskem i opatřeních v Rakousku, Německu a na Slovensku (více o opatřeních zde).

Rakousko v úterý večer ohlásilo, že od půlnoci znovu zavádí přísnější bezpečnostní kontroly na hranicích, uvedla to agentura Reuters s odkazem na rakouského mluvčího ministerstva vnitra. Kontroly se mají zatím týkat jen hranic s Maďarskem, Slovinskem a Itálií.

Ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová v dopise, jehož příjemcem je eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos, uvedla, že opatření na hranicích budou prováděna postupně a že rozsah kontrol bude odpovídat bezpečnostním potřebám.

Zrychlené azylové řízení a návrat do Srbska

Maďarsko v úterý dopoledne kvůli náporu uprchlíků ve dvou oblastech u srbských hranic vyhlásilo krizový stav. Toto opatření mu umožní vyslat armádu, aby pomohla policii střežit příhraniční prostory. Očekává se, že tento krok schválí příští týden parlament. Budapešť zároveň rozšířila ochranné pásmo podél hranic z nynějších deseti metrů na 60.

Uprchlická krize

Jedinou možností, jak se nyní mohou uprchlíci dostat do Maďarska, je průchod přes dvojici nově zřízených tranzitních zón, kde by měly být během několika hodin vyřízena jejich žádost o azyl. Podle mluvčího maďarské vlády by se tak mělo dít v rámci hodin. UNHCR tento systém kritizuje. Během takto krátké doby prý není možné projít řádným azylovým řízením.

Během úterý zatím úřady zpracovaly 16 žádostí o azyl. Podle informací agentury Reuters všechny odmítly. Ti, kdo žádost o úpravu svého právního postavení nepodají, se budou muset bezodkladně vrátit do Srbska.

Srbsko však tyto uprchlíky odmítá přijímat. „Pokud si je přejí vrátit, musí je vrátit do Řecka. To je první země jejich vstupu do Evropské unie. Nepřijmeme je i za cenu toho, že Srbsko na hranici postaví armádu,“ prohlásil podle agentury Tanjug státní tajemník ministerstva práce Nenad Ivanišević.

Srbská vláda je podle informací agentury Reuters v kontaktu s maďarskými úřady. „Budou muset otevřít hranice,“ prohlásil srbský ministr.

Mezinárodní organizace pro migraci v úterý varovala, že novým režimem na své hranici Maďarsko pravděpodobně porušilo své závazky vyplývající z ustanovení OSN a EU o azylu a uprchlících.

Další schůzka ministrů vnitra a výzva k summitu EU

Lucembursko, které v současnosti předsedá Radě EU, ohlásilo, že se příští týden v úterý mimořádně sejdou ministři vnitra jednotlivých států. Lucembursko doufá, že se státy dohodnou na přesídlení 120 tisíc žadatelů o azyl.

Šéfové vlád Německa a Rakouska Angela Merkelová a Werner Faymann také během dne apelovali na předsedu Evropské rady Donalda Tuska, aby příští týden svolal mimořádný summit Evropské unie kvůli běžencům. Situaci je podle nich nutné řešit na celoevropské úrovni, protože tři země nejvíc zasažené uprchlickou vlnou, Německo, Rakousko a Švédsko, to vlastními silami nezvládnou.

S žádostí o summit EU se v úterý přidala i Česká republika a Slovensko. O tom, jestli nakonec k mimořádnému sjezdu dojde, rozhodne předseda Evropské rady Donald Tusk, který si na rozmyšlenou nechal čas do čtvrtka.

Zatímco na summitu mají prezidenti či premiéři zemí EU možnost návrh vetovat, při jednání ministrů členských států EU stačí k prosazení návrhu v případě hlasování takzvaná kvalifikovaná většina. O migrační krizi v pondělí jednali ministři vnitra zemí EU, v otázce přerozdělování žadatelů o azyl mezi jednotlivé země EU na základě kvót se neshodli. Proti kvótám se na schůzce postavili zejména zástupci zemí visegrádské skupiny (více zde).

Slovenský premiér Robert Fico v úterý zopakoval, že Bratislava by na vrcholné schůzce představitelů členských zemí evropské osmadvacítky byla proti přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót. Fico také uvedl, že Slovensko bude zadržovat uprchlíky, kteří protiprávně vstoupí do země. Ministr vnitra Robert Kaliňák dodal, že v noci na dnešek slovenští policisté zadrželi tři skupiny migrantů, dohromady zhruba čtyři desítky lidí, a tři převáděče.

Na vnějších hranicích Evropské unie bylo za prvních osm měsíců letošního roku zaznamenáno více než 500 000 uprchlíků. Je to už skoro dvakrát více než za celý loňský rok, kdy jich bylo 280 000. Oznámil to Frontex, tedy evropská agentura pro správu vnějších hranic. V pěti po sobě následujících měsících příliv uprchlíků lámal rekordy - při posledním v srpnu překročilo hranice EU 156 000 osob.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue