Demonstrant před sídlem tuniského soudu, který projednává případ někdejšího prezidenta Zína Abidína bin Alího. (20. června 2011)

Demonstrant před sídlem tuniského soudu, který projednává případ někdejšího prezidenta Zína Abidína bin Alího. (20. června 2011) | foto: AP

Uprchlého tuniského exprezidenta odsoudili k 35 letům vězení

  • 2
Tuniský exprezident Zín Abidín bin Alí a jeho žena Lajla byli v nepřítomnosti odsouzeni k 35 letům vězení. Oba jsou v Saúdské Arábii, kam v lednu uprchli před hněvem ulice. Autokratický vládce čelil obvinění z korupce i pašování drog, naděje na jeho vydání do Tuniska je ale mizivá.

Bin Alí a jeho žena musí navíc zaplatit pokuty v celkové výši 91 milionů tuniských dinárů, tedy v přepočtu asi 1,1 miliardy korun.

Tuniské úřady vyšetřují bývalého dlouholetého vládce severoafrické země kvůli více možným proviněním, současný proces se ale týká peněz a šperků, které byly po bin Alího útěku 14. ledna údajně nalezeny v jeho rezidencích. V domě mělo být 27 milionů dolarů v hotovosti (457 milionů korun).

Stejný soud řeší i druhý případ, ve kterém je obviněným jen bin Alí, a to z nelegálního držení zbraní a drog. Podle obžaloby se v jeho palácích našly dva kilogramy marihuany. Soudce Tuhami Hafí stání odložil na 30. června, aby dal obhajobě čas na přípravu.

Vyšetřovatelé ale muže, který v čele Tuniska stál dlouhých 23 let, podezírají i z vraždy, zneužívání mocenského postavení, pašování archeologických artefaktů a praní špinavých peněz. Celkem bin Alí čelí 93 obviněním.

V neděli se bin Alí ze svého saúdskoarabského exilu proti všem obviněním ohradil skrze svého právního zástupce. "Chce, aby všichni věděli, že toto kriminální vyšetřování je jen falešným a hanebným obrazem spravedlnosti vítězů," oznámil právník.

Bin Alí: Z Tuniska jsem neutekl, vylákali mě lstí

"Ví, že každá nová politická moc chce svého předchůdce vinit z problémů, které sama nedokáže vyřešit," vzkázal bin Alího právník z Bejrútu. Prohlásil také, že bývalý prezident z Tuniska neuprchl, ale byl ze země vylákán lstí.

Podle bin Alího ho šéf pro bezpečnost Alí Siriatí 14. ledna informoval o hrozícím atentátu a o obklíčení prezidentského paláce. Údajně trval na tom, aby prezident s rodinou odjel do Džiddy. Po příletu do Saúdské Arábie ale letadlo na prezidenta navzdory příkazům nepočkalo a vrátilo se do Tuniska.

Saúdské úřady se k tuniské žádosti na vydání bin Alího a jeho ženy stále nevyjádřily. Podle BBC ale existuje jen malá pravděpodobnost, že by osobně čelili spravedlnosti.

Při tuniských nepokojích zahynulo asi 300 lidí. Úspěch lidového povstání zvedl v arabských zemích revoluční vlnu, která svrhla egyptského prezidenta Mubaraka a ohrožuje mocenské postavení libyjského diktátora Kaddáfího a dalších autokratických vládců na Blízkém východě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video