Policie zatýká Davida Brudňáka alias Romana Týce z výtvarné skupiny Ztohoven. (18. června 2010)

Policie zatýká Davida Brudňáka alias Romana Týce z výtvarné skupiny Ztohoven. (18. června 2010) | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Upravené občanky od Ztohoven nejsou trestný čin, rozhodl soud

  • 78
Členové výtvarné skupiny Ztohoven nespáchali trestný čin, když vystavili upravené občanské průkazy. Soud je proto zprostil obžaloby, která vinila výtvarníky z poškozování cizích práv. Místo dvou let vězení jim tak nyní hrozí jen pokuta.

"Rozhodli jsme, že se nejedná o trestný čin, a případ předali úřadu městské části, aby prověřil, zde nešlo o přestupek," řekla iDNES.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Michaela Wenzlová. Za přestupek by umělci mohli dostat pokutu.

Soudce Miroslav Rákosník v rozsudku sice uvedl, že čin výtvarníků nese znaky podvodného jednání, ale "nelze přesně identifikovat onu zákonem vyžadovanou vážnou újmu na právech".

Průkazové fotky byly upraveny takzvaným morphingem, vznikly digitálním spojením dvou tváří do jedné, která tak připomínala oba originály. Občanky skupina vystavila v polovině loňského roku v galerii v centru Prahy jako součást svého projektu Občan K., kterým prý chtěla upozornit na to, jak jednoduché je zneužít soukromé informace o každém člověku.

Podle policie se tím však členové skupiny dopustili trestného činu, neboť při žádostech o vydání průkazů podvedli úředníky. Proto pár hodin po zahájení výstavy policisté průkazy členů Ztohoven zabavili a načas zadrželi jednoho z umělců, který vystupuje pod jménem Roman Týc.

V policejní evidenci už figuroval se změněným portrétem, na který použil kombinace podobenky své a svého kolegy. Skupina v projektu využila toho, že při pořízení občanského průkazu lze donést úředníkům již hotový portrét.

Každý z umělců navíc zažádal o občanský průkaz na jméno svého kolegy. Po šest měsíců pak prý žili pod cizí identitou.

Bez trestu zůstal i televizní atomový výbuch

Skupina Ztohoven je svými intervencemi do veřejného prostoru už proslulá. Nejznámější je akce Mediální realita, při které se napojili do televizního vysílání se simulovaným atomovým výbuchem.

Za dílo získali cenu od Národní galerie v Praze, ale také se dostali do konfliktu se zákonem. Soud nakonec čin vyhodnotil jako přestupek, příslušný městský úřad ale zamítl i to a členové Ztohoven nedostali žádný trest.


Video