Uplynulo 6 let od masakru v Srebrenici

  • 3
Přes tři tisíce bosenských Muslimů, kteří přežili jeden z nejhorších masakrů od druhé světové války a v moderní historii vůbec, si přijely do východobosenské Srebrenice připomenout 6. výročí událostí, během nichž zmizelo na osm tisíc jejich příbuzných.

V obci byl odhalen mramorový památník věnovaný těm, kdo přišli o život, když v červenci 1995 srbské síly zaútočily na tehdejší bezpečnostní zónu OSN. Za  bezmocného přihlížení lehce vyzbrojených nizozemských vojáků z oblasti vyhnaly muslimské obyvatelstvo. Muže a chlapce vojáci oddělily a pravděpodobně postříleli.

Na pomníku je nápis: Srebrenica, červenec 1995
Pomník s jednoduchým nápisem Srebrenica, červenec 1995 odhalilo pět vdov, které při masakru ztratily muže a také syny. Památník stojí na místě, kde bude vybudováno mauzoleum a hřbitov, na němž mají být pohřbeny ostatky obětí násilí. Ceremoniálu se zúčastnil Vysoký představitel mezinárodního společenství v Bosně Wolfgang Petritsch.

Vzhledem k nedávným násilnostem Srbů proti Muslimům, vyvolaným snahou obnovit mešitu zničenou za války, byla kolem Srebrenice důkladně posílena bezpečnostní opatření. V oblasti, která spadá do amerického sektoru mezinárodních sil SFOR, byli rozmístěni příslušníci mezinárodní policie, vojáci SFOR i 1300 místních policistů. Nad místem přelétaly americké vrtulníky.

Za všechno může Miloševič, tvrdí Zineta Mujičová
Mezi účastníky aktu byla i padesátiletá Zineta Mujičová, která přišla o syna a třináct dalších příbuzných. "Slobodan Miloševič je největší řezník na světě a je
odpovědný za to, co se nám stalo," řekla na adresu bývalého jugoslávského prezidenta, který nyní čeká na soud v mezinárodním vězení v Haagu.

Obvinění proti němu, vztahující se k vraždění a vyhánění kosovských Albánců, hodlá mezinárodní tribunál rozšířit i na krutosti páchané v Bosně a Chorvatsku. "Odpovědnost nesou i Miloševičovy loutky Radovan Karadžič a Ratko Mladič a musejí také platit za to, co udělali," soudí Mujičová.

Srebrenický kat je v Haagu

Pro jejich vydání do Haagu se v úterý vyslovil i nominovaný premiér bosenské ústřední vlády Zlatko Lagumdžija. "Budou-li Kradžič a Mladič někde v Bosně nalezeni, musejí být posláni tam, kde už je jejich přítel - do Haagu," dodal.

Hana Ademovičová, která nyní žije jako uprchlice v severní Bosně, ztratila manžela, otce a další příbuzné. Dnešní den považuje za nejtěžší ve svém životě. "Dávají nám kámen, místo aby nám pomohli vrátit se do našich domovů a najít naše drahé," řekla hořce.

Zatím byly exhumovány ostatky téměř 5000 lidí
Od konce války byly exhumovány ostatky 4800 obětí, z nichž jen stovka byla identifikována. Do konce roku má být exhumováno dalších tisíc těl.

"Nyní za pomoci analýz DNA budeme schopni identifikovat dvě stě srebrenických obětí měsíčně, ale bude trvat ještě dlouho, než bude celý proces ukončen a oběti náležitě pohřbeny," řekl šéf komise pro vyhledávání pohřešovaných lidí.

Srebrenica

Srebrenica byla v době bosenské války takzvanou bezpečnou zónou pod ochranou OSN. Ani to ji však neuchránilo před ofenzivou srbských sil, které v červenci 1995 po jejím dobytí pozabíjely na 7500 Muslimů a Chorvatů. Ostatní muslimské obyvatelstvo odtud vyhnaly.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue