Úplatný celník vyvázl s pokutou

  • 2
Po sedmi letech se bývalý rozvadovský celník Jiří Trenkler dočkal rozsudku za to, že dvakrát vzal úplatky při vyřizování dokumentů u dovážených aut z Německa. I když tvrdí, že nikdy žádné peníze nevzal, senát plzeňského krajského soudu mu v závěru uplynulého týdne neuvěřil.

Dnes už bývalý celník musí zaplatit 22 tisíc korun. Pokud nezaplatí, odsedí si ve vězení čtyři měsíce. Rozsudek je pravomocný.

„Spolu s ním byli obžalováni ještě dva lidé. Jedním z nich byl také celník. Soud je obžaloby zprostil. Stejný verdikt měl vynést i v tomto případě,“ mínil po vynesení rozsudku Trenklerův advokát Svatopluk Bunda. Zvažuje, že proti rozsudku podají dovolání k Nejvyššímu soudu.   

Trenkler proclil v roce 1997 na hraničním přechodu v Rozvadově na Tachovsku dvě auta, která vůbec neviděl. Dohromady za to dostal na úplatcích 5500 korun. Soudy po sedmi letech dospěly k závěru, že postačujícím trestem bude pokuta představující čtyřnásobek přijatého úplatku.

První pětistovku Trenkler převzal podle obžaloby v červenci 1997. Vypsal potřebné dokumenty na favorit z Německa, kterému podle jeho závěru údajně chyběla světla, dveře, měl poničenou i kapotu, nefunkční motor i převodovku. Když znalci auto asi po dvou letech zkoumali, s jistotou řekli, že na favoritu je 99 procent původních dílů. Včetně kapoty.

Pět tisíc korun celník dostal za proclení mitshubishi v listopadu 1997. Podle žalobce Petra Brýdy Trenkler auto celně projednal, přestože ho nikdy neviděl.
 
 „Muž, který auto údajně dovážel, později předložil i původní francouzský technický průkaz. Interpol zjistil, že auto tohoto výrobního čísla ve Francii nikdy nebylo prodáno a technický průkaz je padělaný. Vozidlo bylo ve skutečnosti už 3. března 1997 odcizeno v Břeclavi a původní majitel ho bezpečně poznal i po letech podle poškození palubní desky,“ konstatoval plzeňský soudce Pravoslav Polák.

„Nikdy v minulosti jsem se ničeho takového nedopustil. Když jsem se v roce 1999 přiznal, bylo to po celonočním výslechu, kdy byl na mě činěn nátlak,“ vysvětlil Trenkler.  Nepodařilo se mu přesvědčit okresní tachovský soud a nyní ani odvolací Krajský soud v Plzni.
 
Hrozilo mu až pět let vězení. I s ohledem na sedm let od vzetí úplatků soud považuje za dostatečný trest pokutu, která je čtyřnásobkem přijatých úplatků. "Okresní soud v Tachově správně akcentoval, že obžalovaný získal 5500 korun. Trest je uložený mírnější a zdejšímu soudu chybí spíše zákaz činnosti veřejného činitele," okomentoval rozsudek soudce Polák. Protože se proti původnímu rozsudku neodvolal obžaloba, odvolací soud už trest nemohl rozšířit.  
 
Odsouzený muž už není celním inspektorem. Nejprve byl tři roky postaven mimo službu a letos v lednu u Celní správy definitivně skončil.

 

,

Video