Úplatkářství se stále vyplácí

  • 38
Usvědčení korupčníci odcházejí od soudů s podmínkami. Nechat se uplatit se tak stále vyplácí, komentují výši trestů experti. Berní úředníci chtěli za pozdržení exekuce pětapadesát tisíc. Policista Jindřich Mládek půl milionem korun zkoušel uplatit kolegu, aby odložil případ daňových úniků.

Místostarosta Valašského Meziříčí Zdeněk Petroš se nechal zkorumpovat, když prosadil prodej obecního pozemku tamnímu podnikateli.

Trojici korupčních případů spojuje jedno: v minulých týdnech mohli obžalovaní od soudů odejít s úsměvem. Byli potrestáni jen podmínkou. A to v době, kdy vláda už po několikáté vyhlásila boj s úplatkářstvím a kdy se Česká republika na žebříčku vnímání korupce propadá.

"Korupce se strašně obtížně vyšetřuje, a proto by měly, pokud se ji už podaří prokázat, následovat exemplární tresty," říká ředitelka české pobočky Transparency International Adriana Krnáčová.

"Z podobných verdiktů vyplývá, že ani soudci neshledávají korupci jako něco opravdu nebezpečného a společenskou nebezpečnost takového jednání pokládají za velmi nízkou."

Současný zákon sice umožňuje udílet korupčníkům tvrdé tresty, potíž je však v tom, že většina soudců se například na prohřešky policistů dívá shovívavěji. Mají totiž dobrou pověst a jde zpravidla o jejich první prohřešky. A co víc: málokdy soudcové dospějí k názoru, že úplatkářská aféra měla zvlášť závažný následek.

"Nikdy jsem se v případech, kdy jsem soudil policisty, nesetkal s tím, že by o nich jejich nadřízený napsal, že byli špatní," poznamenává teplický soudce Miroslav Čapek. Jako jeden z mála se pokusil úplatkářství státních zaměstnanců "ocenit" exemplárními tresty.

Narazil. Tři pohraniční policisty poslal na tři a půl roku do vězení za to, že si nechali dát na ruku 500 marek za to, že "neviděli" zfalšované pasy dvou Jugoslávců. Jeho verdikt však zrušil Nejvyšší soud.

"Pouhá skutečnost, že obvinění jednali jako policisté, sama o sobě nezvyšuje společenskou nebezpečnost," odůvodnil tehdejší zlomový rozsudek soudce Nejvyššího soudu František Hrabec.

Čapek, ač se musí řídit právním názorem nadřízeného soudu, se přesto domnívá, že překročí-li zákon policista, musí následovat ostrý trest. "Jestliže je někomu poskytována zvýšená právní ochrana, jako například policistům, logicky by obráceně mělo platit, že prohřešky těchto lidí budou sankcionovány přísněji," vysvětluje.

Podobně přemýšlí i stínový ministr vnitra Ivan Langer (ODS), který v minulých dnech komentoval případ policisty Jindřicha Mládka: "Podle mého názoru by se osobě, která se měla zabývat objasňováním takových trestných činů, jako jsou právě úplatky, mělo měřit přísnějším metrem."

Na ministerstvu spravedlnosti se nyní připravuje návrh novely trestního zákona, jež má zpřísnit tresty u řady násilných činů, s radikálním zvýšením sazeb za korupci se však nepočítá. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video