Uplatit revizora prý není problém

  • 5
Brno - Dá se podplatit revizor? Podle jednoho z černých pasažérů to není žádný problém. Zvlášť od července minulého roku, kdy musí cestující za jízdu bez platného dokladu zaplatit minimálně pokutu pět set korun. Tolik peněz jednoduše nechce mnoho lidí vydat hned a proto si nechávají psát pokuty takzvaně na složenku. Jejich vymáhání se ovšem může protáhnout i na několik měsíců a revizoři pak mají méně peněz.
"Revizoři jsou hrdí, že pracují u dopravního podniku... čtěte uvnitř článku.

Část platů revizorů se totiž přímo odvíjí od vybrané sumy na pokutách. Podle černého pasážera, s nímž redaktor MF DNES hovořil, je proto pro revizora lepší vybrat alespoň menší částku, která mu jde díky nevydanému dokladu do vlastní kapsy.

Jednomu z pravidelných pasažérů se povedlo zaplatit za černou jízdu pouhých dvě stě korun hned dvakrát. "Revizor mě začal kontrolovat v autobuse. Když jsem mu slušně řekl, že jízdenku nemám a ochotně mu ukázal i občanský průkaz, vyzval mě, abych vystoupil. Když jsem venku oznámil, že mám jen dvě stovky, ochotně si je vzal a odešel," popsal situaci muž z Brna, který si však nepřál v této souvislosti uvést své jméno.

Právnička Regina Komárková míní, že by mohli jít revizoři za braní úplatků i za mříže. "Za přijmutí úplatku hrozí odnětí svobody až na dva roky, nebo zákaz činnosti. Potrestaný by mohl být ale i černý pasažér, který peníze nabízí, až jedním rokem ve vězení," uvedla právnička Komárková, jež na podivné praktiky revizorů současně také upozornila: "Setkala jsem se s tím, že revizor vybíral pokutu za překročení doby jízdy, než povolovala jízdenka. Přitom pasažérce tvrdil, že kdyby ji překročila jen o pět minut méně, tak by ji ještě pustil," dodala.
Zhruba před týdnem se pak situace s podplatitelným revizorem a podplácejícím cestujícím opakovala. "Po předložení dokladů jsem vystoupil se dvěma revizory z tramvaje. Na zastávce jsem jim natvrdo řekl, že tolik peněz platit nebudu, ale že se nějak domluvíme. Zeptali se mě, kolik jsem ochoten zaplatit. Když jsem jim pak dával dvě stě korun, uviděli v peněžence další peníze.  Řekl jsem jim, že jim už ale žádné další nedám a normálně jsem odešel," popsal situaci uvedený zdroj.

Brněnský dopravní podnik sice podobné praktiky svých zaměstnanců odmítá, ale zároveň je i připouští. "Samozřejmě, dělají to policajti, mohou to dělat i revizoři. K podobným věcem může docházet všude. Ve srovnání s celou republikou je na tom Brno dobře. Na Slovensku je situace daleko horší," připustil jednotlivá pochybení vedoucí tarifního odboru brněnského dopravního podniku Vít Prýgl. Současně dodal, že jakékoliv zjištění s uplácením revizorů vede k jejich okamžitému propuštění.

Vedoucí přepravní kontroly brněnských dopraváků sice připouští, že by bylo přijmutí alespoň nějakých peněz do vlastní kapsy logické, ale poukazuje na obrovské riziko, které revizoři podstupují. "Platy mají slušné a takové jednání si jednoduše nedovolí. V minulosti se takový případ stal a cestující hned volali a na úplatného revizora upozornili," poznamenal Jiří Holcapfl.

O čestnosti revizorů nepochybuje mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová, přestože přiznává, že se v minulosti o pár případech úplatkářství revizorů jejich šéfové dozvěděli. "Vedení podniku je velice pečlivě prověřuje. Z dopravních podniků z jiných měst přijíždějí kontroloři, kteří nabízí revizorům velice lákavé úplatky. Kontrola určitě funguje. Revizoři jsou navíc lidé, kteří jsou hrdí, že pracují u dopravního podniku a tuto práci dělají především z lásky k dopravě. Dokáží odolat i lákavým nabídkám," dodala Pohanová.

Z očí do očí: debata s revizorem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video