Mexičtí policisté (ilustrační snímek)

Mexičtí policisté (ilustrační snímek) | foto: AP

Mexické město sužují únosy. Vymyslela si je opozice, tvrdí starosta

  • 1
Mexické město Yautepec rozjelo rozsáhlé vyšetřování neobvykle častých únosů a vražd. Ty mají zřejmě na svědomí drogové kartely. Starosta města Agustin Alonso však tvrdí, že si většinu případů vymyslela opozice, aby se zviditelnila.

Bojí se za tmy vycházet z domu a pokaždé, když se jejich blízcí nevrátí včas, sevře je ochromující strach. Jen během loňského prosince  bylo uneseno a zabito nejméně sedm místních.

Obyvatelé mexického města Yautepec zkrátka nezažívají zrovna šťastné časy. Únosy za účelem získání výkupného a následné vraždy jsou zde na denním pořádku. A viník? Oficiálně žádný, vyšetřování totiž začalo teprve nedávno a nemá zatím žádné výsledky.

Přitom je zřejmé, kdo za veškerým násilím stojí: drogový kartel Beltran Leyva. Ten se po dopadení svých vůdců (o tom si můžete přečíst zde nebo zde) snaží nějak zajistit své příjmy, tvrdí deník Washington Post.

"Momentální krize v Yautepecu souvisí s tím, že zločinecké skupiny provádějící únosy jednají stále násilněji, než jsme zvyklí, a své oběti, které nemají velké finanční prostředky, zabíjejí," popisuje situaci ve stotisícovém městě bývalý policejní náčelník Jesus Alberto Capella.

Místním už však došla trpělivost s beztrestností vrahů a únosců a rozhodli se protestovat. Připojila se k nim například i majitelka obchodu s oblečením Maria Ruth Gonzalez Vidaleová. Jejího syna před dvěma lety unesli a ačkoliv rodina zaplatila část výkupného, mužův život to nezachránilo.

"Nikoho nechytili," vysvětluje důvod, proč se přidala k protestům. "Je to, jako kdyby si únosci říkali: Nic se nám nestane, budeme dále pokračovat s násilím, únosy, nikdo nám nic neudělá."

Podezřelý starosta

Protesty před radnicí nakonec měly úspěch. Minulý měsíc policejní ředitelství vyslalo do Yautepecu stovky policistů společně se závazkem, že únosy budou rychle vyšetřeny a zločinci zatčeni.

Obyvatelé města však zatím nemají důvod slibům věřit. "V ulicích jsou zátarasy, ale vypadá to, že žádné vyšetřování neprobíhá. Nedostáváme žádné informace," stěžuje si levicový poslanec Israel Serna.

Strachu občanů se navíc vysmívá starosta Agustin Alonso. Ten považuje obavy místních za "psychózu". Podle starosty statistiky kriminality zneužívá opozice, která ho chce politicky zlikvidovat. "Teď hlásí deset únosů do týdne, které se nikdy nestaly. Co tím sledují? Je za tím možná politika...," domnívá se starosta.

Tvrdí, že za rok svého působení v úřadu zaznamenal jen šest případů únosů a vražd.

Sám je ale přitom jedním z podezřelých a je vyšetřován. "My všichni jsme vyšetřováni, všichni, dokonce i já, ale já nemám co skrývat. Můj život je jako otevřená kniha," říká.

Jeho případ tak demonstruje to, co úspěšnému vyšetření brutálních případů brání nejvíc - že se na zločinech podílejí i úředníci a politici.

"Kriminální organizace, které se dopouštějí závažných zločinů, nemohou nikde ve světě uspět, pakliže jim nepomáhá zkorumpovaná policie, soudy, žalobci, instituce," přiznává Jesus Alberto Capella. "Ta nejdůležitější válka je válka v ulicích proti kriminalitě. Těžší válka je ale ta druhá, uvnitř našich institucí."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video