Únosci odvlekli rukojmí neznámo kam

- Životy rukojmích na Filipínách jsou opět v silném ohrožení. Muslimští povstalci ze skupiny Abú Sajáfa pronikli s rukojmími včetně cizinců kordonem, který vytvořila armáda kolem jejich sídla v džungli, a uprchli neznámo kam. Jedenadvacet lidí je zadržováno už sedmnáct dní. Vyjednávat s teroristy přiletěl přímo na Filipíny Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.

Dvě desítky rukojmích naložili únosci v pondělí večer na ostrově Jolo do šestnácti minidžípu a odjeli z lokality Talipao směrem k vesnici Panzol ležící asi o dvacet kilometrů dále. Uvedl to podle agentury AFP filipínský policejní zdroj.

Vláda vyměnila vyjednávače
Filipínský prezident Joseph Estrada v pondělí nahradil hlavního vyjednávače vlády s rebely Nura Misuariho uznávaným muslimským duchovním Ghazalim Ibrahimem. Vláda je navíc připravena uvažovat o ekonomické pomoci oblastem ovládaným rebely. Vyloučil však zaplacení nějakého výkupného.

Výměna Misuariho byla jedním z požadavků rebelů, kteří 21. dubna unesli a stále zadržují 21 osob včetně 10 zahraničních turistů. Únosci dále mimo jiné žádají, aby se jednání zúčastnili pozorovatelé ze zemí, odkud pocházejí zajatci, což filipínské vedení dosud odmítá.

Život zadržované Němky je ohrožen
Únosci zatím zvažují pouze propuštění unesené Němky Renaty Wallertové, která trpí vysokým tlakem a srdeční slabostí. Rebelové však osud ženy ještě nedořešili, rozhodně neexistuje žádný termín jejího případného propuštění. Stav Němky vyžaduje okamžitou evakuaci, upozornila lékařka Nelsa Aminová, která zajatkyni vyšetřovala před týdnem. Všichni cizinci jsou naživu.

Teroristé hrozí rukojmím smrtí
Islámští seperatisté už několikrát pohrozili zabitím rukojmích a to pokud armáda okamžitě nepřeruší bojové operace na sousedním ostrově Basilan. Devět Malajsijců, tři Němce, francouzské a jihoafrické manžele, dva Finy, jednoho Libanonce a dva Filipínce unesli ozbrojenci přímo z pláže na ostrově Sipadan v Malajsii a odvlekli je na jih Filipín, kde bojují za vytvoření nezávislého islámského státu.

Zvláště Evropané musejí být na dně
Odborníci soudí, že rukojmí, zvláště Evropané, nezvyklí na drsné podmínky života v tropické džungli a vystavení značnému stresu, musí být již na pokraji zhroucení. "Již dva týdny jsou nuceni žít pod extrémním psychickým tlakem, na jaký je drtivá většina lidí zcela nepřipravena," uvedl pro BBC o situaci zadržovaných osob Peter Hodgkinson z Centra pro krizovou psychologii. "Domnívám se, že většina z nich je na dně."

K psychickým útrapám se přidává i trýzeň fyzická, vyvolaná děsivými životními podmínkami, hladem, žízní a nemožností provádět osobní hygienu. "I když únosci své oběti mnohdy ponižují a bijí, řada rukojmích daleko hůře snáší nedostatek hygieny," řekl agentuře AP psycholog James Thompson z londýnské univerzity.

Příslušníci filipínské armády jsou připraveni na osvobozování rukojmí, 28. 4. 2000

Sedm ze zahraničních turistů, které unesli filipínští muslimští extrémisté 23. dubna, 1. 5. 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video