Únosci na Kavkaze pustili tým OSN

  • 4
Gruzínští vyjednávači osvobodili tým pozorovatelů OSN. Dva Němce, Dána a místního tlumočníka unesli ve čtvrtek rebelové v Kodorské soutěsce, demilitarizované zóně mezi separatistickou Abcházií a zbytkem Gruzie. Žádali tři miliony dolarů. Po třetím kole vyjednávání se spokojili s vlastní bezpečností.

Vrtulník přepravil osvobozené pracovníky OSN a tlumočníka do města Azhara, kde se podrobili lékařské kontrole.

Osm ozbrojenců přepadlo pozorovatele OSN ve čtvrtek ráno. Zahájili palbu na náklaďák se členy mise a donutili ho zastavit. Čtyři ruské vojáky v doprovodu odzbrojili a nařídili jim zout boty. Po několika hodinách je propustili.

Úřady podezírají rebely z Abcházie. "O penězích se nemluvilo. Jen jsme jim slíbili, že nebudou stíháni," uvedl prezidentův zmocněnec v oblasti Bessarion Kvitsiani. Spojené národy už dříve oznámily, že nebudou nikomu platit.

Osvobozenými jsou Klaus Ott a Herbert Bauer z Německa, Henrik Soerensen z Dánska a gruzínský tlumočník Laša Čikašua.

Příměří střeží OSN a Rusové
Pracovníci Pozorovatelské mise OSN v Gruzii (MONUG) v oblasti Kodorské soutěsky dohlížejí od roku 1993 na dodržování příměří mezi znesvářenými stranami. V misi MONUG působí 114 lidí ze 23 zemí včetně dvou Američanů.

Důležitou roli v oblasti hrají také ruské mírové síly. Byť je Gruzie obviňuje, že stojí na straně Abcházie, dovoluje jednotkám v zemi zůstat. Tbilisi se obává, že by po jejich odchodu propukla další vlna násilí.

Únosy v Kodorské
Pozorovatelé OSN už byli v Kodorské soutěsce několikrát uneseni. V červnu 2000 se skupina svanských Gruzínců zmocnila dvou Dánů, jednoho Brita a dvou Abchazanů.

Únosci požadovali výkupné ve výši stovek tisíc dolarů. Nakonec si však při propuštění rukojmích nekladli žádné podmínky.

V únoru 1998 ve stejné oblasti zmizeli dva Uruguayci, Švéd a český podplukovník Jaroslav Kulíšek. Stoupenci svrženého gruzínského prezidenta Zviada Gamsachurdii po týdenním vyjednávání rukojmí propustili.

Soutěsce vládnou Svanové
Kodorská soutěska je demilitarizovanou zónou, která tvoří hranici mezi Abcházií, neklidnou provincií usilující o samostatnost, a zbytkem Gruzie.

Odlehlá a členitá oblast, přístupná vrtulníkem nebo na koni, leží administrativně v Abcházii, ale obývají ji Svanové, kteří se cítí být spíše Gruzínci.

Svanští horalé odmítají uznávat vládu abchazských separatistů, kteří po rozpadu Sovětského svazu již v roce 1991 jednostranně vyhlásili samostatnost své země.

Problematická nezávislost
Toto rozhodnutí vyprovokovalo Gruzii v roce 1993 k vojenskému zásahu. Následné boje přinesly tisíce mrtvých. Statisíce Gruzínců z Abcházie uprchly.

Od té doby je Abcházie fakticky nezávislá, což ovšem Gruzie ani žádná jiná země neuznávají. Mírové rozhovory pod záštitou OSN o úplné nezávislosti se bez výsledku stále protahují.

Gruzínští a abchazští činitelé měli dnes podepsat dohodu o návratu etnických gruzínských uprchlíků. "Vypadá to, jakoby si někdo opravdu mír v oblasti nepřál," komentovala nový únos ruská agentura Interfax.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video