Jan Beroun

Jan Beroun | foto: ČTK

Unesený Čech v Libanonu plnil úkol, šéfa rozvědky to může stát místo

  • 370
Šéf vojenského zpravodajství Jan Beroun stojí po necelém roce ve funkci před hrozbou odvolání. Důvodem by mohl být jeden z unesených Čechů v Libanonu. A také údajně napjaté vztahy mezi vojenskou a civilní rozvědkou.

Staré pravidlo říká, že dobrá zpravodajská služba je ta, o které není příliš slyšet. Česká armádní rozvědka - Vojenské zpravodajství - však plní stránky novin již více než dva roky. Nejprve kvůli tomu, že její lidé sledovali na pokyn Jany Nagyové (dnes Nečasové) tehdejší manželku premiéra Petra Nečase. Od konce letošního července se o rozvědce mluví kvůli únosu pětice Čechů z libanonského údolí Bikáa.

Mezi pohřešovanými je totiž i příslušník zpravodajství Martin Psík, který podle zdrojů MF DNES v Libanonu plnil úkoly tajné služby.

Česká výprava, která zmizela před měsícem v Libanonu

Voják
Martin Psík
vyslán rozvědkou
Účastnil se mise v Afghánistánu. Mělo se za to, že si ho skupina najala kvůli své bezpečnosti. Do země ho však vyslala vojenská rozvědka pro níž pracuje.

Právník
Jan Švarc
advokát Libanonce Alího Fajáda
Fajád je v Česku ve vazbě, čeká na vydání do USA, které ho podezírají z nelegálních obchodů se zbraněmi a drogami. Švarc se v Libanonu již dříve setkal s Fajádovou rodinou

Překladatel
Adam Homsi
tlumočník u soudu s Fajádem
Švarce doprovázel i při jeho dřívější cestě do Libanonu. Hovoří mnoha jazyky včetně arabštiny. Do země jel tedy zřejmě proto, aby se Švarc domluvil s místními.

Novinář
Miroslav Dobeš
Jindřichohradecká televize
S kolegou Kofroněm už v Libanonu rovněž byli dříve, natáčeli tam dokument o Fajádově rodině. Nyní měli údajně slíbeno, že natočí důležitou reportáž z uprchlického tábora.

Novinář
Pavel Kofroň
Jindřichohradecká televize
Zdá se, že on i Dobeš vnímali svou cestu do Libanonu jako profesní příležitost a pro výpravu zároveň pořizovali dokumentaci. V opuštěném autě po nich zbyly kamery.

Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun, který původně přišel uklidnit bouřlivou situaci ve službě, proto po necelém roce v křesle ředitele stojí před hrozbou odvolání.

Podle vysoce postaveného zdroje redakce jel Martin Psík do Libanonu na zpravodajskou misi. Nebyla to tedy soukromá cesta.

Jenže co bylo jejím účelem, zatím není známo. A neví to ani civilní tajná služba, která se na hledání Čechů zmizelých v Libanonu podílí.

„Poslal někam kluka a mělo by mu jít o to, jak ho dostat zpět. A měl by obhájit důvod jeho cesty. Zatím se každou chvilku objevuje nová verze,“ uvedl zmíněný vysoce postavený zdroj z bezpečnostní komunity.

Kvůli nejasným informacím ohledně Psíkovy mise nyní mezi oběma tajnými službami - vojenskou a civilní - panují neshody.

Ani to nepomáhá pozici Berouna, kterému kvůli případu hrozí odvolání.

A nejen kvůli němu.

Civil mezi vojáky

Napjaté vztahy mezi vojenskou rozvědkou (patří pod resort obrany, který nyní ovládá hnutí ANO) a civilní rozvědkou ÚZSI (náleží pod ministerstvo vnitra řízené sociálními demokraty) komplikuje rovněž fakt, že Jan Beroun kdysi v civilní tajné službě působil.

Nepřišel navíc do zrovna přátelského prostředí. Vojenská rozvědka byla na podzim loňského roku ve velmi svízelné situaci: dva její bývalí ředitelé, Ondrej Páleník a Milan Kovanda, měli brzy usednout na lavici obžalovaných v dosud největší aféře údajného zneužití tajné služby v historii země - kauze Nagyová.

A muž, který zpravodajství vedl provizorně, Rostislav Pilc, se netajil touhou zamířit na Pražský hrad, kde se nakonec stal ředitelem vojenské kanceláře prezidenta Miloše Zemana.

Beroun coby nevoják, ale zkušený zpravodajec z civilní rozvědky, který byl styčným důstojníkem ve Washingtonu, měl rozbouřenou situaci uklidnit.

To však trvalo pouze osm měsíců. Pak se objevila zpráva o zmizení zpravodajce Psíka spolu s dalšími čtyřmi Čechy v Libanonu. Tohle všechno dává dohromady kombinaci, kterou bude pro Berouna velmi těžké ustát. Koneckonců, že jeho pozice není neochvějná, naznačují i informace z Vojenského zpravodajství.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který Berouna do funkce loni navrhl, na dotaz ohledně jeho nynější pozice neodpověděl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video