Rada vysokých škol ostře zkritozovala chystané reformy školství. Ilustrační foto

Rada vysokých škol ostře zkritozovala chystané reformy školství. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Univerzity zkritizovaly chystané reformy. Je to balast za miliony, tvrdí

  • 61
Návrh zákona o školném se po očištění od nadbytečného textu vejde na 1,5 strany, vyrukovala ve čtvrtek s kritikou Rada vysokých škol. Podle ní je naprosto nepřipravený a na vládu by měl jít nejdřív za rok. Ministr Josef Dobeš materiál hájí, považuje jej za moderní a dobře připravený.

Ministr předloží vládě kromě zákona o finanční pomoci studentům také zákon o vysokých školách. Akademici k nim mají celkem 65 připomínek. Upozorňují, že ministerstvo na jejich přípravu mělo rok a půl a dotaci 93 milionů korun.

Návrh zákona o finanční pomoci studentům má sice 52 stran, podle Marka Hodulíka z Rady vysokých škol (RVŠ) jsou ale na více než 50 z nich doprovodné texty a zhodnocení dopadů právní regulace.

Akademici k návrhu vznesli 33 připomínek. Kromě naprosté nepřipravenosti mu vyčítají i to, že zde chybí návaznost na jiné zákony, analýza dopadů školného na studenty i státní rozpočet a v návrhu nejsou vyjasněné základní termíny jako třeba příjemce podpory.

"Ten návrh nás taky překvapil z hlediska toho, že je velmi výhodný pouze pro komerční subjekty," uvedl Hodulík.

Studenti, kteří by si vzali půjčku na studium u určité banky, by při přechodu k jiné bance ztráceli státní garanci. Protože by tak pro novou banku byli rizikovější, nejspíš by jim zvýšila úrok. Návrh také říká, že půjčku by člověk splácel hned po absolvování školy, což by v praxi mohlo vypadat tak, že čerstvý absolvent bakalářského programu by musel hned začít splácet, ačkoliv by zároveň studoval v navazujícím magisterském programu.

Ministr kritiku odmítá. "Myslím, že zákon je velmi dobře a moderně připraven. Zástupci K9, kteří oba věcné záměry posuzovali, je plně doporučili," řekl Dobeš iDNES.cz. Ve čtvrtek o půlnoci podle něj k oběma návrhům končí připomínkové řízení. "Věřím, že do týdne vypořádáme připomínky a zašleme do legislativní rady vlády a pak do vlády," doplnil.

Zlepšit to nejde, leda tak odmítnout, kritizuje reformy rada

Rada nesouhlasí i s tím, že by zákon snižoval bariéry pro studium pro chudé studenty, což tvrdí ministerstvo. "Ten návrh není možné zlepšit, ten návrh je možné pouze odmítnout," komentoval materiál předseda Studentské komory RVŠ Miroslav Jašurek.

Školám také vadí, že ministerstvo s nimi návrh neprodiskutovávalo. Dobeš ale oponuje, že rada měla svého zástupce na meziresortních jednáních, na kterých vzniklo několik variant zákona, a tím pádem měla i možnost vznést své výhrady.

Dalších 32 připomínek vznesli akademici k návrhu zákona o vysokých školách. Na něm kritizují třeba zřízení funkčních míst profesorů a docentů, kdy by tyto tituly neměly celostátní platnost, ale byly by vždy svázány jen s konkrétní univerzitou, která je udělila.

Reforma vysokých škol se připravuje několik let, školy ale ministerské návrhy pokaždé odmítly.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video