Vysoké školy věří v dohodu nad novelou vysokoškolského zákona (ilustrační snímek).

Vysoké školy věří v dohodu nad novelou vysokoškolského zákona (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Protesty studentů zatím nehrozí. Univerzity věří v dohodu o reformě

  • 0
Loňské studentské protesty se letos pravděpodobně opakovat nebudou. Univerzity současnou reformu vysokých škol zatím spíše podporují, žádají však ještě o řadu úprav. Po čtvrtečním zasedání to uvedli zástupci Rady vysokých škol. Ministr školství Petr Fiala novelu zákona o vysokých školách předloží vládě v květnu.

Rada žádá ministerstvo, aby v novele změnilo ještě dvanáct bodů, resortu adresuje i řadu otázek. Chce například vědět, zda novela bude řešit i odebírání vysokoškolských titulů. Požaduje také třeba vyřešit zodpovědnost a odvolávání členů Národní akreditační agentury, která nahradí současnou akreditační komisi.

Zástupci univerzit také chtějí větší zapojení vysokých škol do tvorby podzákonných předpisů, které novelu doplní. "Předpokládáme, že ministerstvo naše návrhy v nejbližších dnech zapracuje, náš sněm ocenil jeho dosavadní přístup," uvedl předseda Rady Jakub Fischer. 

Počet škol a studentů

V Česku v současnosti působí 75 vysokých škol (zhruba dvě třetiny tvoří soukromé subjekty). Celkem na nich studuje téměř 400 tisíc studentů.

Ministerstvo od loňského listopadu absolvovalo se zástupci vysokých škol desítky jednání, příští týden jim pošle první návrh paragrafovaného znění zákona. "Po vnitřním a vnějším připomínkovém řízení bude novela v květnu předložena vládě," řekla iDNES.cz Bohumila Potočná z tiskového odboru resortu.

Podle vysokých škol je ale květen poměrně ambiciózní termín. "Je to reálné v případě, že připomínky budou vypořádány velmi rychle. Doporučoval bych zvážit alespoň měsíční odklad," uvedl předseda legislativní komise Rady Marek Hodulík. Pokud by podle předsedy Studentské komory Rady Miroslava Jašurka takto významné změny vznikaly ve spěchu, mohlo by to ohrozit kvalitu novely.

Reformu minulý týden podpořili rektoři

Ministerstvo očekává, že materiál zlepší podmínky pro fungování vysokých škol, posílí jejich autonomii a sníží administrativní zátěž. Například se počítá s tím, že od 1. ledna 2016 budou dostávat peníze na tři roky dopředu, aby lépe mohly plánovat své hospodaření. Školy se budou muset profilovat buď jako výzkumné, profesní, nebo všeobecně-akademické.

Univerzity čeká i volnější nakládáni s penězi, které dostanou od "věčných" studentů. Zatím z nich musí hradit pouze stipendia. Chystají se i změny v akreditačním procesu. Akreditační komise sice na svém únorovém zasedání návrh označila za neakceptovatelný, podle ministerstva se ale minulý týden dospělo ke kompromisu.

Reformu už minulý týden na zasedání podpořili rektoři škol. Například si ale vymohli, aby zůstal zachován současný systém udělování titulů, které mají celostátní působnost. Fiala původně navrhoval, že tituly budou platit na škole, která je udělila.

Jeho úřad chystá také zákon o finanční pomoci studentům, podle kterého by si mohli brát na náklady spojené se studiem výhodné půjčky. Připravuje se i novela zavádějící zápisné. Nejasná je zatím ale jeho výše i termín spuštění. Se školným vláda Petra Nečase nepočítá.

Představitelé vysokých škol už dříve uváděli, že ministerstvo pod Fialovým vedením s nimi reformu probírá výrazně více než za jeho předchůdce Josefa Dobeše. Proti jeho návrhům loni studenti i pedagogové protestovali, Fiala je po svém nástupu stáhl. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue