Zleva rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindl a rektor Vysoké školy chemicko-technologické Josef Koubek (25. listopadu)

Zleva rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindl a rektor Vysoké školy chemicko-technologické Josef Koubek (25. listopadu) | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Univerzity by ubraly Akademii věd peníze. Máme více výsledků, tvrdí

  • 20
Rektoři pěti pražských univerzit se postavili za sporný vládní plán na reformu financování vědy. Uvedli, že univerzity se podílejí na výsledcích české vědy 53 až 54 procenty. Rektoři se tak vymezili proti Akademii věd, která je vůči změnám ve financování vědy kritická a obává se vlastní likvidace.

Rektoři se postavili za plán, který počítá s rozdělováním dotacím vědcům podle výkonu. V platnost má vstoupit začátkem příštího roku. Jenže Akademie věd se bouří: nelze přece srovnávat základní a aplikovaný výzkum, namítá.

Rektoři nicméně podotkli, že by se mělo rozlišit hodnocení vědeckých výsledků v jednotlivých oborech. Současný systém je totiž nastaven pro všechny obory stejně. Jednotlivé oblasti bádání by se podle šéfů škol měly posuzovat podle více kritérií, a to jak kvalitativních, tak kvantitativních.

Reformu, podle které by měly postupně klesat dotace Akademii věd ve prospěch Grantové a nově vznikající Technologické agentury, prosadila vládní rada pro výzkum, vývoj a inovace. V té zasedají někteří z rektorů. Akademici už kvůli chystaným změnám několikrát v Praze demonstrovali. Povedou podle nich k tržnímu přístupu ve vědě a k podpoře soukromých firem z veřejných peněz.

Rektor Českého vysokého učení technického Václav Havlíček novinářům řekl, že věda dělaná na vysokých školách "takřka mezi přestávkami" tvoří 53 až 54 procent všech českých vědeckých výsledků. Proto by podle něho mělo jít na univerzitní výzkum víc peněz než dosud. Finance by školy mohly získávat třeba užší spoluprací se soukromými firmami.

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš ale namítl, že jejich vědci jsou efektivnější. Vysoké školy totiž prý zaměstnávají na plný úvazek 2,5krát více badatelů než akademie.

Akademici reformě vytýkají hlavně to, že dává důraz na aplikovaný výzkum rychle využitelný v praxi. Například astrofyzik Jiří Grygar nedávno varoval, že změnami ve financování Česko přijde o takzvaný základní výzkum. Poznatky z něj se přitom podílejí třiceti procenty na hrubém domácím produktu USA.

ČEŠI OSEKÁVAJÍ ZÁKLADNÍ VÝZKUM...

...který se podílí 30 % na HDP USA, tvrdí Grygar

Přesto rektoři ujišťovali, že mají s akademiky společný cíl, a tím je rozvoj české vědy. Podle rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla není tak důležité, kde leží hranice mezi vědou na akademii a na vysokých školách, podstatné je to, aby celkově peníze na vědu neklesaly.

Tisková konference se konala u příležitosti pátečního Dne vědy na pražských vysokých školách. Na něm se podílejí Univerzita Karlova, České vysoké učení technické, Vysoká škola ekonomická, Česká zemědělská univerzita a Vysoká škola chemicko-technologická.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video