Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima

Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima | foto: Dan Materna, MAFRA

Univerzity žalují Zemana. Chtějí, aby mu soud nařídil jmenování profesorů

  • 887
Univerzita Karlova a Vysoká škola ekonomická společně s Jiřím Fajtem, Ivanem Ošťádalem a Janem Eichlerem, které Miloš Zeman odmítl jmenovat profesory, podali na prezidenta žalobu. Informoval o tom mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Akademici argumentují, že zákon o vysokých školách prezidentovi odmítání podpisu jmenovacího dekretu neumožňuje. Soud by podle univerzit měl vydat rozsudek, který by hlavě státu jmenování zmíněné trojice uložil.

Nepřátelství Zemana a akademiků

„UK a VŠE zastávají názor, že doc. Fajt, doc. Oštádal a doc. Eichler splnili veškeré zákonné podmínky a z tohoto důvodu mají na jmenování profesorem právní nárok. Proto se rozhodly podniknout právní kroky, které by zajistily pravomocné rozhodnutí v této záležitosti, a společně s doc. Fajtem, doc. Oštádalem a doc. Eichlerem podali na prezidenta republiky žaloby u Městského soudu v Praze,“ uvedl Hájek.

Podle žalobců prezident rozhodnutím o nejmenování profesorů nerespektuje závazný návrh Vědecké rady UK, Vědecké rady VŠE a usnesení vlády z 8. dubna 2015, ačkoli zákon o vysokých školách mu takový postup neumožňuje.

Zeman zmíněné docenty odmítá jmenovat kvůli jejich údajným závažným prohřeškům z minulosti. „Názor pana prezidenta ve věci nejmenování tří profesorů trvá, je neměnný. Jediné, nad čím se pozastavuji, je načasování této žaloby. Myslím si, že je velmi zvláštní, když k tomuto oznámení dojde vzápětí po sedmnáctém listopadu 2015,“ řekl iDNES.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Univerzity: Zeman narušuje naši autonomii

„Bránit se žalobou proti nečinnosti prezidenta republiky je právem nejmenovaných profesorů. Rozhodne soud. Samozřejmě mě netěší pokračující spor. 24. listopadu se setkám opět s panem prezidentem a o aktuální situaci s ním budu jednat. Nově jmenovaným profesorům jmenovací dekrety podepsané prezidentem předám zatím sama. Ostatní je v řešení.“

Žaloby se odvolávají na paragraf 73 zákona o vysokých školách, z něhož vyplývá, že pokud dotyčný úspěšně prošel jmenovacím řízením dle tohoto zákona, je prezident povinen jej jmenovat.

Odmítnutí profesoři

Jiří Fajt působí na Filozofické fakultě UK a zároveň je generálním ředitelem Národní galerie v Praze. Vědecká rada FF UK doporučila na základě hlasování z 20. 3. 2014, aby byl jmenován profesorem pro obor dějiny umění a tento návrh následně schválila Vědecká rada UK 19. 6. 2014.

Ivan Ošťádal působí na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Vědecká rada fakulty doporučila 4.6.2014, aby Ošťádal byl jmenován profesorem pro obor fyzika - fyzika povrchů a plazmatu a tento návrh následně schválila Vědecká rada UK 27. 11. 2014.

Jan Eichler působí na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE a jako vědecký pracovník Ústavu mezinárodních vztahů. Vědecká rada fakulty doporučila na základě hlasování z 22. 10. 2014, aby byl Eichler jmenován profesorem pro obor mezinárodní politické vztahy a tento návrh schválila Vědecká rada VŠE 4. 11. 2014.

Zákon mu totiž nenabízí žádný prostor „pro uvážení“, návrh vědecké rady je pro něho závazný. „Pan prezident zastává opační názor,“ řekl na právní argument Ovčáček.

Podle univerzit Zeman narušuje nezávislost Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické. „Nejmenováním profesorů prezident zasahuje do vnitřního uspořádání obou vysokých škol a do personálního zabezpečení studijních programů,“ uvedl Hájek.

Situaci nejmenovaných profesorů s prezidentem řešil ještě exministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Na konci května o tom jednal společně s rektory na Hradě. Na postoji hlavy státu se nic nezměnilo a žádný posun nepřineslo ani srpnové jednání v Lánech za účasti nové ministryně Kateřiny Valachové (ČSSD). Dohodla se pouze na další schůzce za účasti rektorů na Hradě, která měla být v říjnu. Stále se však neuskutečnila.

Zima: Čekali jsme se žalobou do poslední chvíle

Ministryně Valachová uvedla, že bránit se žalobou proti nečinnosti prezidenta republiky je právem nejmenovaných profesorů. „Rozhodne soud. Samozřejmě mě netěší pokračující spor, 24. listopadu se setkám opět s panem prezidentem a o aktuální situaci s ním budu jednat. Nově jmenovaným profesorům jmenovací dekrety podepsané prezidentem předám zatím sama. Ostatní je v řešení,“ napsala ve vyjádření pro ČTK.

Z Ovčáčkových informací vyplývá, že rektoři na úterním jednání nebudou. Hradní mluvčí zároveň poznamenal, že schůzka se zástupci vysokých škol „nebyla rušena z podnětu prezidenta republiky“.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nechtěl komentovat, co se kolem plánování schůzky dělo. Její neuskutečnění ale bylo impulzem, proč akademici podali žalobu v pátek. „Zastávám názor, že jednat se má do poslední chvíle. Říkal jsem, že s žalobami počkáme na tu schůzku. Ale když se pořád nekonala, tak jsme to podali nyní,“ řekl Zima.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video