Univerzita rozhodla, že studenta nechce

P r a h a - Právnická fakulta Univerzity Karlovy nezmění rozhodnutí nepřijmout ke studiu Martina Schustera z Prahy. Ten si spolu se svojí matkou stěžuje, že škola nesprávně zhodnotila dvě z jeho odpovědí ve zkušebních testech a připravila ho tak o body, nutné k přijetí na školu. Studentově matce Haně Schusterové se navíc nelíbí, že univerzita více než měsíc nijak nezareagovala na její stížnost. "Považuji to za aroganci," řekla Hana Schusterová. Mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek však prohlásil, že kolegium rektora neshledalo důvod změnit své rozhodnutí ve věci Martina Schustera.

"Sporné otázky číslo šest a sedm byly otázky z logiky a byly hodnoceny buď nulou nebo čtyřmi body. Nebyly přiznávány žádné body za pouze dílčí správnou odpověď, jak předpokládá paní Schusterová. Musela to buď být perfektní odpověď, nebo nic," řekl Hájek.

Hana Schusterová je přesvědčena, že podle pravidel testů měl její syn dostat za každou ze dvou sporných otázek alespoň dva body za částečně správnou odpověď. Pak by měl dostatečný počet bodů, nutných k přijetí na školu. Vedení školy však nepřesvědčila.

"Tam prostě nebylo možné uznat nějaké body za pouze dílčí správné odpovědi. Martin Schuster tedy bohužel dosáhl 83 bodů, hranice pro přijetí však byla 85 bodů," řekl Václav Hájek. "Vedení Univerzity Karlovy se velmi omlouvá za prodlení. Byl bych rád, aby to nebylo chápáno jako nějaký projev arogance nebo zatajování informací," dodal mluvčí univerzity.

Matka bojovala za syna proti fakultě
Hana Schusterová z Prahy je přesvědčena, že její syn Martin získal při přijímacích testech na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy dost bodů na to, aby mohl na fakultě začít studovat. Fakulta ho sice ke studiu práv nepřijala, matka však tvrdí, že má jasné důkazy o tom, jakým způsobem se studijní oddělení při hodnocení testu dopustilo chyby. "Martin dosáhl v testu osmdesáti tří bodů. Hranice pro přijetí byla osmdesát pět. Jsme však přesvědčeni, že při hodnocení dvou otázek se fakulta dopustila chyby. Kdyby jeho odpovědi hodnotila správně, dosáhl by osmdesát devět bodů a mohl by studovat."

Šestadvacetiletý Martin Schuster nyní studuje na Fakultě sociálních věd. Dva roky pracoval jako sekretář v advokátní kanceláři svého otce a je stále odhodlán právnické vzdělání získat. "Právnická praxe je v naší rodině tradicí. Být právníkem, to je určité postavení, hlavně mne ale právo zajímá a baví. Na právnické fakultě jsem už absolvoval mimořádné studium dějin evropského práva, znovu a znovu se k němu dostávám i přes sociologii, kterou nyní studuji," říká Martin Schuster.

Proniknout do systému hodnocení přijímacích testů na právnickou fakultu není jednoduché. Martinova matka přesto tvrdí, že se jí to podařilo. Argumentuje tím, že v případě dvou sporných otázek v testu jejího syna zhodnotila fakulta jeho odpovědi podle jiného klíče, než měly být hodnoceny. Jinými slovy - za otázky číslo šest a sedm dostal dvakrát nula bodů, zatímco měl za částečně správnou odpověď dostat dvakrát dva body.

Fakulta navíc přiznala, že měla v testech jednu otázku špatně zodpovězenou. Pokud by tedy měla Hana Schusterová pravdu, mohl už její syn studovat práva, protože dosáhl požadovaných bodů. "Když jsme to zjistili, tlačila jsem na syna, aby znovu něco podnikl. Závěr rektorátu je však jednoznačný, rozhodnutí je konečné. Když si mladý člověk přečte takový striktní závěr, ztratí veškerou motivaci. To ale není v pořádku. Nutně ve mně vzniká podezření, že taková situace mohla vzniknout i v mnoha dalších případech," upozorňuje.

Matka tedy napsala dopis rektorovi Karlovy univerzity, akademickému senátu i děkanovi právnické fakulty. V něm shrnula své pochybnosti o správném hodnocení synova testu a požádala o zrušení rozhodnutí, kterým Martina nepřijali ke studiu. "Odeslala jsem ten dopis v prvních dnech letošního roku. Domnívala jsem se, že když udělám vstřícný krok, tak se mi někdo kompetentní ozve. Ale oni mne úplně ignorují. Mně to připadá arogantní," říká Hana Schusterová.

"Martin není génius, ale normální slušný student, který se chce stát právníkem. Netlačila bych ho k ničemu, na co by neměl. Ale snad svůj zájem o práva projevil dostatečně," dodává matka. "Nechce se mi jít do soudního sporu s fakultou, i když mi několik právníků potvrdilo, že bych soud pravděpodobně vyhrál. Mám hlavně zájem tam studovat," doplnil Martin Schuster. Tiskový mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek včera tvrdil, že se případem zabývá akademický senát, děkan právnické fakulty i prorektorka. "Kvalifikované stanovisko budeme moci zaujmout během několika dnů," slíbil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video