Vladimír Král, předseda oborové rady chirurgie

Vladimír Král, předseda oborové rady chirurgie | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Lékař vedl disertační práci a teď bude rozhodovat, zda není opsaná

  • 9
Obvinění z plagiátorství mezi lékaři IKEM se ve středu dostane na univerzitní půdu. Na olomoucké lékařské fakultě zasedne komise, která posoudí, zda opisoval Jiří Froněk nebo naopak Peter Baláž a Ivan Matia. Baláž a Matia komisi předem nařkli z podjatosti. Sestavil ji a sedí v ní Vladimír Král, který Froňkovu práci vedl.

Transplantačním chirurgům Ivanu Matiovi a Peteru Balážovi vadí, že v třináctičlenné komisi zasednou chirurgové Vladimír Král a Miroslav Ryska. První vedl lékaři napadenou práci Jiřího Froňka na Univerzitě Palackého, pod druhého práce spadala ještě v době, kdy Froněk studoval na Univerzitě Karlově.

Opisování mezi lékaři

Ivan Matia spolu s Peterem Balážem pracují v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). O tom, že jejich vysokoškolská vědecká práce byla opsána, začali hovořit loni poté, kdy se vedení IKEM rozhodlo sesadit jejich nadřízeného, přednostu Kliniky transplantační chirurgie Miloše Adamce. Nahradit ho měl chirurg Jiří Froněk. Ten vyhrál výběrové řízení. Jenže to bylo později, po zpochybnění Froňkovy práce, zastaveno. Univerzita Karlova následně přerušila s Froňkem habilitační řízení, ve kterém měl získat titul docenta.

"V komisi sedí oba školitelé doktora Froňka, kteří jsou zodpovědní za podobu jeho práce, takže fakticky mají hodnotit sami sebe," nechápe složení komise Matia.

"Kuloárně už se povídá o tom, že to skončí očištěním pana doktora Froňka a já se toho skutečně bojím," dodal Baláž.

Obě vysoké školy iDNES.cz potvrdily, že Král a Ryska práci vedli. Matia a Baláž se už v únoru proti složení komise ohradili. Univerzita si ale za svým rozhodnutím stojí.

"Pan profesor Král je především předsedou oborové rady chirurgie, čili je naprosto legitimní, že v komisi je a organizuje ji právě on. Ve funkci školitele působil jen formálně, protože doktor Froněk si práci připravoval sám a předložil dostatek svých vědeckých prací," hájí rozhodnutí Univerzity Palackého děkan lékařské fakulty Zdeněk Kolář.

Být v komisi nemusím, říká Král

Jiří Froněk iDNES.cz sdělil, že sestavení komise bylo plně v kompetenci Univerzity Palackého v Olomouci. "Předpokládám, že vzhledem k závažnosti situace byla věnována jejímu sestavení patřičná pozornost," napsal do redakce. Froněk od počátku odmítá, že by práci dvou lékařů IKEM opsal.

Vladimír Král naznačil, že by v komisi nakonec nemusel sedět. "Jestliže shledá, že bych tam neměl být, tak tam být nemusím. Až na začátku jednání se ale bude řešit, kdo bude stát v čele komise nebo jaký bude mít program," komentoval situaci s tím, že vše je zatím otevřené. Král patří mezi kapacity chirurgie a mimo jiné je emeritním přednostou I. chirurgické kliniky olomoucké fakultní nemocnice.

Redakce iDNES.cz žádala o reakci také přednostu Chirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice a předsedu České chirurgické společnosti Miroslava Rysku, na e-mail ale v úterý nereagoval.

Postup olomoucké univerzity udivil předsedkyni Akreditační komise ČR Vladimíru Dvořákovou. "Nepřipadá mi dobré, aby sestavením komise byl pověřen někdo, kdo byl v té práci angažován," domnívá se Dvořáková.

Podle Dvořákové školitelé prací v podobných komisích být mohou, pokud jsou v menšině. Stejně jako je běžné, že taková jednání jsou neveřejná s tím, že škola ale musí zveřejnit jejich výsledek a odůvodnit ho.

Ve hře je prestižní lékařská funkce i titul docenta

Rozhodnutí komise na Univerzitě Palackého je přitom klíčové. Froňkovi může pomoci k funkci přednosty prestižní Kliniky transplantační chirurgie v pražském IKEM a ve hře je i jeho titul docenta. Univerzita Karlova s ním po vypuknutí aféry přerušila habilitační řízení.

"Verdikt komise závazný nebude, ale nepochybně ho vezmeme v potaz," řekl iDNES.cz proděkan II. lékařské fakulty UK Jan Trka.

Vedení IKEM zatím něco podobného nechce říkat. "Před definitivním rozhodnutím odborné komise v Olomouci vám názor nemohu sdělit. Byl bych velmi nerad, aby mé sdělení médiím jakkoliv mohlo ovlivnit výsledek komise," uvedl ředitel IKEM Jan Malý.

Froněk ale očekává, že pokud ho komise očistí, místo přednosty získá. "Navzdory všem nepříjemným okolnostem, které průběh řízení provází, můj zájem o místo přednosty Kliniky transplantační chirurgie trvá, i když na metody použité protistranou jsem po sedmiletém pobytu ve Velké Británii nebyl připraven," sdělil.

Klíčové je také z hlediska Univerzity Palackého. Podobnou aféru řeší lékařská fakulta vůbec poprvé, takže se z ní může poučit, nebo naopak může pověst její lékařské fakulty ztratit.

Vznikne komise také na Slovensku?

Celou událost kromě UK a IKEM sleduje také košická Univerzita Pavla Jozefa Šafárika. Právě na půdě její lékařské fakulty sporná část výzkumu na střevech laboratorních potkanů vznikala. Její představitele ale Univerzita Palackého do komise nepřizvala. Není proto vyloučené, že paralelní komise v budoucnu vznikne i na Slovensku a bude práce tří lékařů rovněž posuzovat.

"O našem dalším postupu rozhodneme, až budeme mít možnost seznámit se s rozhodnutím olomoucké komise. Věřím, že bude postupovat korektně," uvedl děkan tamější lékařské fakulty Leonard Siegfried.

Vyloučeno není ani to, že celá věc nakonec skončí u soudů, kterými si aktéři vzájemně vyhrožují. Pokud olomoucká komise Froňka očistí, bude se domáhat očištění jména a cti. Oba lékaři z IKEM se zase nechtějí smířit s tím, že by stín plagiátorství dopadl na ně. Rozhodnutí komise proto chtějí napadnout u českých a slovenských soudů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video