Americký politik David Duke, bývalý člen Ku-klux-klanu

Americký politik David Duke, bývalý člen Ku-klux-klanu | foto: Profimedia.cz

Univerzita Karlova zarazila přednášku bývalého vůdce Ku-klux-klanu

  • 688
Američan David Duke, známý rasista a popírač holokaustu, o víkendu přijede do Česka. Pozvali ho neonacisté. V Praze plánuje dvě přednášky. Jedna měla být na Univerzitě Karlově, vedení školy ho však na své půdě nechce a přednášku zakázalo. Třetí vystoupení bylo ohlášeno do Brna.

Čeští neonacisté v čele se svým bývalým vůdcem Filipem Vávrou si na tento víkend do Česka pozvali modlu ze Spojených států, zakladatele jedné z poboček smutně proslulé rasistické organizace Ku-klux-klan.

Vávra, student fakulty sociálních věd, chtěl uspořádat jednu z přednášek devětapadesátiletého Davida Dukea na akademické půdě v areálu Univerzity Karlovy v Praze-Jinonicích. Bývalý neúspěšný uchazeč o post guvernéra státu Louisiana měl vystoupit na téma Dopady imigrace na USA.

Rasisté z Ku-Klux-Klanu

Ku-klux-klan je název řady bývalých i současných tajných a militantních organizací, původně pocházejících z jižních států USA. Tyto organizace propagovaly a násilím prosazovaly nadvládu bílých, rasovou segregaci, antisemitismus, rasismus, antikatolicismus a odpor k přistěhovalectví.

Vedení školy se ale rozhodlo přednášku v již zamluvené učebně 1031 zakázat.

"Rektor UK, profesor Václav Hampl, po dohodě s děkanem Fakulty sociálních věd UK profesorem J. A. Víškem sděluje, že přednáška, na které měl původně vystoupit pan David Duke, se neuskuteční a David Duke zde nevystoupí," informoval média mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Filip Vávra totiž vedení školy zřejmě přesně neinformoval, koho pozval. Duke koncem 90. let vydal autobiografii Moje probuzení, kterou odborníci považují za "malý Mein Kampf". Kniha popisuje jeho prozření o takzvané židovské světové nadvládě - vlivu v politice či médiích. Vyzývá k boji "bílých za jejich práva".

O místě konání dalších Dukeových přednášek v centru Prahy a Brna se zájemci podle jednoho z internetových fór, kam přispívají pravicoví radikálové, dozvědí až těsně před jejich začátkem zavoláním na telefonní číslo uvedené na webu.

Odstupujícímu ministrovi pro lidská práva a menšiny Michaelu Kocábovi se Dukeova návštěva vůbec nezamlouvá. "V této situaci je to alarmující," řekl ČTK.

Češi mu snad naslouchat nebudou, doufá Langer

Ministr vnitra Ivan Langer je ještě nekompromisnější. "Příjezd pana Davida Dukea do České republiky nevítám a důrazně varuji, že české zákony platí i pro cizince. Zároveň nevěřím tomu, že by tomuto člověku lidé u nás popřávali příliš sluchu," sdělil Langer iDNES.cz.

Američanův pobyt v Česku bude sledovat policie. Podle informací iDNES.cz je možné, že anglicky mluvící politolog bude přímo na přednášce vyhodnocovat její případnou "závadnost" z pohledu šíření rasové nenávisti.

Dukeova autobiografie nedávno vyšla také v češtině, a to u kontroverzního nakladatelství Kontingent Press, které loni v květnu vydalo mimo jiné další knihu uctívanou neonacisty - Turnerovy deníky. Mluvčí kriminálky Pavla Kopecká uvedla, že už ji zkoumají kolegové z protiextremistické jednotky.

BIS: Neonacisté mění strategii

Politolog Miroslav Mareš vydání knihy Moje probuzení považuje za problematické. "Z právního hlediska bude ale zřejmě vše v pořádku," řekl iDNES.cz bývalý soudní znalec extremismu.

Obřad rasistické organizace Ku-Klux-Klan

David Duke v kostýmu člena Ku-Klux-Klanu na archivním snímku ze srpna 1991.

Pokud by Duke přece jen na akademické půdě vystoupil, byl by to pro domácí neonacistické hnutí významný posun v dosavadních aktivitách. Dosud se omezovaly na rasově nebo politicky motivované útoky, šíření propagandy na internetu, případně letáky roznášené do domovních schránek.

Změny v chování pravicových extremistů sleduje také Bezpečnostní informační služba. "Novinkou na extrémní pravici je snaha prezentovat se také mimo okruh svých akcí. Malé skupinky pravicových extremistů se zúčastňují různých výstav, seminářů, pouličních slavností, kde rozdávají své materiály, vyvolávají diskuse, snaží se kolemjdoucí přesvědčit o svých názorech," řekl iDNES.cz mluvčí civilní kontrarozvědky Jan Šubert.

BIS má podle něj dostatek informací o záměrech a cílech neonacistů a v současné době se její agenti každý týden scházejí s policejními odborníky na extremismus. "Pokud získáme nový poznatek, informujeme je okamžitě," doplnil Šubert.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video