Armádě chybí mladí důstojníci, především specialisté v technických oborech

Armádě chybí mladí důstojníci, především specialisté v technických oborech | foto: UNOB

Armáda potřebuje specialisty. Na univerzitu láká platem a zázemím

  • 2
Plat po celou dobu studia, bydlení a další výhody. Univerzita obrany v Brně se naží přilákat studenty technických oborů, ze kterých by udělala odborníka na zbraně a munici, bojová vozidla, radiolokaci, IT, elektronický boj nebo navigaci. Právě takové specialisty česká armáda shání.

Pro příští akademický rok chce Univerzita obrany v Brně přijmout 400 studentů. Tradičně největší zájem je o velitelské obory na Fakultě vojenského leadershipu, která připravuje například velitele průzkumných jednotek nebo vševojskové velitele.

„Hodně zájemců se hlásí na lékařské obory a zdravotnického záchranáře u Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové,“ konstatoval Pavel Pazdera z Univerzity obrany.

Tisíce nových profesionálů

Po letech stagnace armáda poslední dva roky nabírá nové profesionály. Letos chce přijmout asi 2 000 lidí, z toho přímo do armády má směřovat 1 460 nových vojáků. Hlavní pozornost bude věnována doplnění početních stavů 13. dělostřeleckého pluku, 25. protiletadlového raketového pluku a budovaného 143. zásobovacího praporu, který má dosáhnout plných operačních schopností do konce roku 2018.

Armádě však obecně chybí specialisté technických oborů. Jediná vojenská vysoká škola v zemi chce proto přijmout více studentů strojních a elektrotechnických oborů, ze kterých by pro armádu udělala odborníky na zbraně a munici, bojová a speciální vozidla, ženijní technologie, radiolokaci a elektronický boj, leteckou techniku, letecké radionavigační systémy neb IT.

„Právě takové specialisty česká armáda nejvíce poptává,“ uvedl Pazdera. Univerzita nové studenty láká především na celou řadu benefitů a perspektivní kariéru důstojníků po skončení studia.

Asi největším lákadlem je podle Pazdery ekonomické zabezpečení již během studia. Zatímco velká část studentů si na svůj vysokoškolský život musí přivydělávat, adepti vojenského povolání dostávají po celý rok svého studia plat a čerpají další výhody jako je třeba bezplatné ubytování a ošacení.

„A mají také budoucí jistotu zaměstnání jako profesionála v armádě,“ dodal Pazdera. Nástupní tabulkový plat čerstvého absolventa Univerzity obrany – poručíka přitom činí zhruba 40 tisíc korun.

Pazdera připomněl, že Univerzita obrany nabízí středoškolákům možnost jak vojenského, tak i civilního studia. Včetně například lékařských a zdravotnických oborů. Právě Fakulta vojenského zdravotnictví v Hradci Králové pro zájemce o studium pořádá v sobotu 21. ledna den otevřených dveří. Fakulty vojenských technologií a vojenského leadershipu v Brně zopakují den otevřených dveří 9. února.

, natoaktual.cz

Video