Unionisté chtějí zůstat ve vládě

  • 28
Unionisté se na republikovém výboru shodli, že vláda nese odpovědnost jako celek, a proto nelze připustit, aby případnou demisi podala jen její část. Ve vládě prý nejmenší koaliční člen zůstane, chce od partnerů ale záruky pokračování reforem.

Během sjezdu výkonného výboru US-DEU strana hodnotila výsledky voleb do Evropského parlamentu, ve kterých propadla.

Zároveň se výbor dohodl, že strana zůstane ve vládě. Podmínkou ale je, že se bude pokračovat v reformách.

"Vláda musí na jednání v Kolodějích zformulovat jasně svůj program na zbylé dva roky," řekl odstupující předseda strany Petr Mareš.

Možnost, že by ČSSD pokračovala ve vládě bez unionistů, není prý přípustná. "Vládní odpovědnost je nedělitelná. Pokud se má podávat demise, potom celého kabinetu," prohlásil místopředseda US-DEU Pavel Němec.

Strana tím reagovala především na tendence některých politiků ČSSD, kteří by viděli nejraději jednobarevnou vládu sociální demokracie.

Podle Mareše se unionisté vůbec nedostali k tomu, že by hlasovali o možném vystoupení z vlády Vladimíra Špidly.

Zároveň se nedostalo na jednání o nástupci Mareše, který na svůj post rezignoval poté, co se Unie nedostala do EP. Favority na předsedu jsou ministr pro místní rozvoj Pavel Němec a šéf poslanců Karel Kühnl. - více zde

Na tom, že vláda by měla pokračovat ve stávajícím složení, se shodli také politici na KDU-ČSL na konferenci v Čeladné.

"Naší prioritou je zachování současné koalice a naplňování již uzavřených dohod," řekl ČTK předseda lidovců Miroslav Kalousek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video