Klienti zkrachovalé Union banky před uzavřenou pobočkou v Plzni (20. února 2003)

Klienti zkrachovalé Union banky před uzavřenou pobočkou v Plzni (20. února 2003) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Žalobce stáhl stížnost, kauza Union banky definitivně končí amnestií

  • 5
Kauza vytunelované Union banky definitivně skončila. Státní zástupce, který nesouhlasil s tím, že by se na případ měla vztahovat novoroční amnestie, totiž stáhl svou stížnost.

Ostravský krajský soud, který se případem zabýval, to už vzal na vědomí, potvrdila jeho mluvčí Lucie Böhmová.

Už krátce po vyhlášení novoroční amnestie soudce Igor Krajdl rozhodl, že se omilostnění vztahuje i na případ manažerů zkrachovalé banky.

"V případě Union banky bude trestní stíhání do dvou dnů zastaveno. Státní zástupce má právo si podat stížnost. Nepředpokládám ale, že by to udělal," řekl 2. ledna Krajdl. Dodal, že pokud by stíhaní manažeři banky a propojených firem trvali na vynesení rozsudku, senát se 22. ledna sejde a rozsudek vynese.

Pád Union banky

Ostravský finanční ústav zbankrotoval koncem května 2003 a uvázly v něm vklady 130 tisíc klientů. K soudu přihlásilo 75 tisíc věřitelů pohledávky za 17,2 miliardy korun. V ostravské bance zbyl majetek za více než osm miliard korun.

Proti jeho usnesení si ale státní zástupce podal stížnost. Než však o ní soud mohl rozhodnout, státní zástupce ji stáhl. Dozorující vrchní státní zástupce Karel Kalda, který stížnost na amnestii podal a také ji později stáhl, ČTK v úterý řekl, že kauza splňovala všechny formální předpoklady, aby se na ni amnestie vztahovala.

"Stížnost jsem podal kvůli možnému nesouladu rozhodnutí o amnestii s ústavním pořádkem ČR. V okamžiku, kdy se žalobou podanou senátory Ústavní soud nakonec vůbec nezabýval, stáhl jsem stížnost zpět," vysvětlil. Vrchní soud v Olomouci to pak jen vzal na vědomí a původní rozhodnutí nabylo právní moci.

Deníku Aktuálně.cz informaci o konci případu potvrdil i advokát David Cagaš, který zastupuje jednu z hlavních aktérek kauzy Alenu Pejčochovou. Ta už dříve Klausovu amnestii odmítla. V jejím případě se proto ještě bude rozhodovat. Už ale jen o tom, zda je či není vinna. Trest jí soud už uložit nemůže. "Termín jednání není stanoven. Mělo by se ale jednat o konec května nebo začátek června," řekl serveru Krajdl.

Z pěti souzených členů bývalého představenstva banky o projednání případu požádala jen Pejčochová. Jiří Babiš, Miroslav Fučík, Tomáš Michal a Tomáš Seidler amnestii využili. Amnestie se pětice bývalých manažerů a jejich spolupracovníků z majetkově propojených firem týká, protože trestní stíhání trvalo víc než osm let.

"Osobám, které byly personálně či obchodně spojené s Union bankou, poskytovali obžalovaní speciální a nestandardní úvěry. Ty nebyly dostatečně zajištěné," uvedl už dříve Kalda s tím, že šance na navrácení úvěrů byla v době jejich poskytnutí minimální.

Nezávisle na této skupině je stíhán i italský finančník Giuseppe Roselli. Toho se amnestie pravděpodobně týkat nebude. V jeho případě bylo trestní stíhání zahájeno až po roce 2005.

,

Nejlepší videa na Revue