Život má nepřeberné množství podob. Vědci jich chtějí popsat téměř dva miliony

Život má nepřeberné množství podob. Vědci jich chtějí popsat téměř dva miliony | foto: Euromedia

Unikátní katalog života obsahuje už milion druhů

  • 3
Kdyby chtěl člověk poznat všechny druhy živých organismů, s nimiž se dělí o planetu, a pro každý si vyhradil minutu, trvalo by mu to přes tři roky. Vědci se už šest let snaží všechny zmapovat. Ještě zdaleka nejsou u konce, seznam ale konečně překročil hranici jednoho milionu.

Monumentální soupis už čítá 1 009 000 druhů. Po dokončení, které chtějí odborníci stihnout do roku 2011, by měl obsahovat kolem 1,75 milionu organismů.

Thomas Orrell z amerického Smithsonova muzea přírodních dějin upřesnil, že katalog bude zahrnovat všechny známé žijící organismy od rostlin přes zvířata a houby až po mikroorganismy, jako jsou bakterie či viry, píše agentura AP.

Soupis nebude naproti tomu zahrnovat organismy žijící na Zemi v minulosti, ač jsou doložitelné nálezy zkamenělin, dodal Orrell.

Připomněl, že pro řadu lidí je překvapivý fakt, že navzdory usilovné práci, kterou biologové odvedli během víc než dvou století, dosud neexistuje kompletní katalog všech známých druhů organismů naší planety.

Už nyní umožňuje integrovaný taxonomický informační systém Druhy 2000-Katalog života (Species 2000 Catalog of Life) přístup k údajům, které shromažďují různé vědecké instituce světa, přičemž každá se specializuje na určitou oblast.

Například dokumentaci týkající se dvoukřídlých much obhospodařuje odbor systematické entomologie amerického ministerstva zemědělství, a to v rámci Smithsonova muzea přírodních dějin. Přírodní muzeum v Londýně se specializuje na dokumentaci kolem šatních molů, obdobná instituce v Nizozemsku soustřeďuje údaje vztahující se k vážkám, newyorské přírodní muzeum vlastní data pavouků. Experti v Kanadě či ve Francii zpracovávají údaje o vosách a broucích.

Veškeré údaje jsou po shromáždění nejprve prověřeny a následně integrovány do speciálního softwaru a pak katalogizovány. Rozsáhlý projekt, na němž se podílí asi tři tisíce vědců z celého světa, řídí kromě Orrella ještě Frank Brisby z univerzity v anglickém Readingu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video