Vedoucí lékař Richard Rokyta kontroluje chod částečného umělého srdce.

Vedoucí lékař Richard Rokyta kontroluje chod částečného umělého srdce. | foto: ČTK

Unikátní částečné umělé srdce zachránilo v Plzni umírajícího muže

  • 3
Fakultní nemocnice v Plzni provedla z pohledu své historie unikátní výkon. Sedmapadesátiletého pacienta v těžkém stavu srdečního selhání, který měl jen několikahodinovou šanci na přežití, napojila na nový přístroj označovaný jako částečné umělé srdce.

Unikátní výkon lékaři provedli v úterý. "Pacient se dvěma bypassy přišel v tak těžkém stavu, že bychom ho mohli popsat jako umírajícího. Musel být napojen na umělou plicní ventilaci a další přístroje, protože mu selhávaly i ostatní orgány včetně ledvin," uvedl vedoucí lékař koronární jednotky intenzivní péče Richard Rokyta.

Po zavedení přístroje na podporu srdce se jeho stav zlepšil. Lékaři se nyní snaží muže udržet naživu do doby, než se dočká transplantace srdce, anebo než se dostane z těžkého stavu. S přístrojem je možné pacienta také transportovat. Z Plzně podobné pacienty lékaři posílají do pražského IKEM.

Přístroj nemocnice koupila za 1,5 milionu a počítá s tím, že ho ročně využije až deset lidí. V Česku je zatím takové využití přístroje až na transplantační centra v Praze a Brně výjimečné.

"Dosud jsme neměli přístroj na srdeční podporu, měli jsme pouze přístroj kontrapulzace, který podporuje srdce nesrovnatelně nižším způsobem. Běžně srdce přepumpuje čtyři litry krve za minutu, kontrapulzace je schopna k srdečnímu výkonu přidat maximálně půl litru," řekl Tomáš Hájek, primář kardiochirurgického oddělení.

Přístroj dokáže z poloviny nahradit srdeční činnost 

Zařízení zvané Impella dokáže přečerpat zhruba 2,5 litru krve, zvládne tedy více než polovinu srdeční činnosti. Přístroj, jenž si je možné představit jako čerpadlo, se zavádí katetrizačně z třísla přes cévy do srdečních dutin. Současně se srdcem pacienta čerpá krev.

"Je schopno nahradit zhruba z poloviny srdeční výkon a umožňuje pacientům v kritickém stavu přežít kritické období nemoci," podotkl Rokyta.

Fakultní nemocnice v Plzni do budoucna zvažuje i možnost kompletní srdeční podpory, jež by nahradila činnost srdce úplně. "Rádi bychom vstoupili do společnosti těch, kteří jsou zapojeni v užším transplantačním týmu. Budeme tak schopni pacienty vyhledávat a umožnit jim přežít a dočkat se transplantace," vysvětlil.

Přístroj nemocnice koupila před měsícem, a to z vlastních zdrojů. Kromě pořizovací ceny 1,5 milionu korun tvoří dalších 200 tisíc korun náklady na materiál pro každého pacienta. Pojišťovna pořízení zatím neproplácí. "Jednáme nyní s pojišťovnou, aby to uznala jako léčebnou metodu, kterou nám bude hradit," dodal primář.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video