Ropa u louisianského pobřeží (28. května 2010)

Ropa u louisianského pobřeží (28. května 2010) | foto: AP

Unikající ropu se možná nepodaří zastavit až do srpna, obávají se těžaři

  • 31
Ropu proudící do Mexického zálivu se nemusí podařit zastavit až do srpna, připustil šéf těžařského koncernu BP. V létě podle něj bude hotov nový takzvaný odlehčovací vrt, jenž by měl úniku suroviny učinit definitivní přítrž. Těžaři po nezdařeném pokusu ucpat vrt speciálním bahnem zkoušejí další metodu.

Chystají se odříznout poškozené stoupací potrubí a nasadit do uvolněné díry speciální ventil a část ropy odčerpávat. Celý proces by měl trvat čtyři až sedm dní. Úspěchem si ale není nikdo jist. Operace je riskantní a po uříznutí poničeného potrubí navíc hrozí, že do moře bude unikat až o pětinu více ropy než nyní.

Šéf BP Tony Hayward na vrtné lodi Discoverer Enterprise v Mexickém zálivu (28. května 2010)"Není pochyb, že konečné řešení spočívá v odlehčovacím vrtu, který bude (hotov) v srpnu," prohlásil z louisianského pobřeží Tony Hayward, generální ředitel společnosti BP, jež zničenou plošinu provozovala. Její poslední pokus o ucpání vrtu speciálním bahnem zkrachoval (více čtěte zde).

Současný únik ropy v Mexickém zálivu už, co do množství úniku ropy, předčil dosud nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách USA, a to ztroskotání tankeru Exxon Valdez u břehů Aljašky v roce 1989, kdy uniklo 42 milionů litrů ropy. Nyní moře zamořilo podle vědců 64 až 148 milionů litrů mazlavé látky.

Snímek z webkamery umístěné na dně Mexického zálivu,  která sleduje únik ropy do moře (31. května 2010)

Snímek z webkamery umístěné na dně Mexického zálivu, která sleduje únik ropy do moře (31. května 2010)

Skvrna udeřila na pobřeží jižních států USA, kde zatím nejvíce poškodila stát Louisiana - zasáhla vzácné mokřady a připravila o živnost místní rybáře. Zemřely stovky živočichů. Kritice čelí za způsob řešení katastrofy koncern BP i americký prezident Barack Obama.

ÚNIK ROPY živě na stránkách BP

Podívejte se, jak to vypadá 1,5 kilometru pod hladinou

Nové obavy navíc přináší začínající hurikánová sezona, která by celou situaci mohla zkomplikovat, protože by mohla zanést surovinu do vnitrozemí. Podle některých odborníků by sice tropické bouře mohly zmenšit koncentraci ropy v ekologicky velmi citlivých mokřinách v deltě Mississippi, škody na životním prostředí ve vnitrozemí by ale byly mnohem horší.

"Udusilo by to vegetaci. Od ropy by byli zamazáni ptáci i další zvířata," varoval meteorolog Doug Inkley. Odborníci se obávají toho, že kvůli ropné skvrně uhynou rostliny, které drží pohromadě malé ostrůvky v deltě Mississippi, které se pak rozpadnou. Hurikánová sezona začíná už v úterý a potrvá do konce listopadu.

Brání nám v přístupu na pláže, tvrdí novináři

Novináři si navíc stěžují na to, že jim americká vláda a místní úřady s těžařskou firmou BP brání v přístupu do míst nejhůře postižených únikem ropy v Mexickém zálivu. V posledních dnech si na to stěžovalo například několik fotografů či štáb televizní stanice CBS News. Úřady podobná obvinění popírají s tím, že pokud někomu někam zamezily přístup, bylo to výhradně z bezpečnostních důvodů.

Podle týdeníku Newsweek nicméně novináři nemohou například na pláže pokryté ropou či na místa, kde se připravuje likvidace následků havárie vrtu společnosti BP. Povolení ale nedostali ani k přeletům zasažených oblastí.

Ropná katastrofa v Mexickém zálivu

Mládě volavky umírá v ropou zamořeném pobřeží v Barataria Bay v USA (23. května 2010) Plošina Deepwater Horizon vybuchla 20. dubna a po požáru se potopila. Při neštěstí zahynulo 11 lidí a v Mexickém zálivu se vytvořila ropná skvrna, která ničí americké pobřeží. Společnost BP přišlo 6 týdnů pokusů o zastavení úniku ropy na téměř miliardu dolarů (20 miliard korun).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video