Dělníci ve Fukušimě odpojili potrubí, vytekla na ně radioaktivní voda

Dělníci ve Fukušimě odpojili potrubí, vytekla na ně radioaktivní voda | foto: TEPCO

Dělníci ve Fukušimě odpojili potrubí, vytekla na ně radioaktivní voda

  • 11
Šest dělníků likvidujících následky havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima se dostalo do kontaktu s radioaktivní vodou. Jeden z nich omylem odpojil potrubí napojené na úpravnu vody. Zdravotní stav dělníků není znám.

Po chybném odpojení trubky z odsolovacího systému vyteklo "několik tun" kontaminované vody, kterou se však podařilo ještě v areálu zadržet, oznámil mluvčí energetické firmy.

Pro Tepco, která poškozené nukleární zařízení spravuje, jde o další z řady incidentů, se kterými se během likvidačních prací v elektrárně potýká. Například v srpnu odteklo z nádrží asi 300 tun vysoce radioaktivní vody (více o úniku čtěte zde).

Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že v elektrárně jí je uskladněno "obrovské množství" a že její likvidace potrvá několik desetiletí.

Už v  pondělí pak informovaly zpravodajské portály o tom, že jeden z fukušimských zaměstnanců nedopatřením vypnul pumpy části systému chlazení. Televize RT uvedla, že odpojil přívod energie. Bez proudu byla elektrárna také počátkem roku, kdy závadu na rozvodech způsobila zřejmě krysa (více čtěte zde). Pokud je komplex bez elektrické energie, palivové tyče není možné chladit.

Japonsko v neděli oznámilo, že je připraveno přijmout zahraniční odbornou pomoc. Elektrárna byla těžce poškozená při zemětřesení v roce 2011 a Japonsko má s likvidací následků obtíže (více o možné zahraniční pomoci zde).

Výbuch v jaderné elektrárně Fukušima v březnu 2011:

12. března 2011

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video