Punta Pacifica, obchodní a finanční čtvrt v hlavním městě Panamy.

Punta Pacifica, obchodní a finanční čtvrt v hlavním městě Panamy. | foto: Profimedia.cz

Politici ukrývají bohatství v daňových rájích, odhalily uniklé dokumenty

  • 535
Desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady světových zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění úřady svých vlastních států. Vyplývá to z dokumentů uniklých z právní firmy Mossack Fonseca. Přes 250 tisíc dokumentů se týká i České republiky a 283 známých tuzemských jmen.

Dokumenty z Panamy získal německý list Süddeutsche Zeitung, který se o ně podělil s novináři ze 78 zemí. Z České republiky se na projektu podílelo České centrum pro investigativní žurnalistiku. V nedělním sdělení centrum uvedlo, že se k českým klientům firmy vztahuje přes 250 tisíc dokumentů.

Ze seznamu klientů panamské společnosti má na Českou republiku vazbu 283 lidí či firem. Jde například o nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, šéfa fotbalové Sparty Daniela Křetínského a Petra Speychala - šéfa skupiny ČKD. Nechybí ani Radovan Krejčíř, který je v současnosti vězněný v Jihoafrické republice.

Bahamy a Švýcarsko už netáhnou. Nový daňový ráj je v USA

V dokumentech označovaných jako „Panama Papers“ je údajně i desítka státníků včetně ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, či členů čínského politbyra. Mezi klienty firmy je i pákistánský premiér Naváz Šaríf či premiér Islandu Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, uvedla BBC.

Materiály hovoří rovněž o masivním převodech ve výši dvou miliard dolarů (47 miliard korun) lidmi z blízkého okolí ruského prezidenta Vladimira Putina a offshoreových společnostech s vazbami na rodinu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Panama Papers

Celkem uniklo 11,5 milionu dokumentů a 2,6 terabytů dat pocházejících z interní databáze Mossack Fonseca. Jde o jeden z největších případů svého druhu - větší než únik diplomatické komunikace zveřejněné serverem WikiLeaks v roce 2010 nebo tajných zpravodajských dokumentů, které v roce 2013 předal novinářům Edward Snowden.

Zdroj: The Guardian

I když se jméno ruského prezidenta přímo nevyskytuje v žádném z uniklých dokumentů, údaje přesto naznačují schéma, podle kterého vydělali jeho nejbližší přátelé miliony z dohod, které by jen těžko mohly být realizovány bez jeho záštity, píše britský The Guardian.

Z peněz jeho přátel pak měla těžit i rodina Vladimira Putina. Stopa míří do Panamy, pokračuje skrze Rusko, Švýcarsko a Kypr; zahrnuje i lyžařský areál, kde se vdávala prezidentova mladší dcera Jekatěrina v roce 2013.

Celkově dokumenty zmiňují hned dvanáct současných nebo bývalých národních lídrů a kolem 143 politiků, jejich rodinných příslušníků a blízkých spolupracovníků. Například i šest členů britské Sněmovny lordů.

Dokumenty, které zahrnují období od roku 1977 do loňského prosince, získal z anonymního zdroje německý deník Süddeutsche Zeitung, který je sdílel s Mezinárodním sdružením investigativních novinářů (ICIJ) a s víc než stovkou médií v 78 zemích. Novináři je analyzovali a ověřovali více než rok.

Dokumenty podle BBC dokládají, jak v Panamě sídlící poradenská firma Mossack Fonseca pomáhala svým klientům co nejefektivněji se vyhnout platbě daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

Podle šéfa ICIJ jde o popis každodenní činnosti Mossack Fonseca během celých téměř čtyřiceti let fungování této společnosti. Firma zakládání offshoreových společností nepopírá, podle jejích podílníků však neslouží k nelegálním činnostem jako jsou daňové úniky, praní špinavých peněz či obchod se zbraněmi.

„Devadesát pět procent naší práce shodou okolností spočívá v prodeji nástrojů, které umožňují vyhnout se placení daní,“ řekl podle jednoho ze záznamů zveřejněných britským listem nejmenovaný podílník společnosti.

Ředitel společnosti Mossack Fonseca Ramon Fonseca se nechal slyšet, že únik dokumentů považuje za mezinárodní kampaň proti soukromí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video