Policisté přivádějí k soudu ředitele Regionální rady soudržnosti Severozápad Petra Kušnierze

Policisté přivádějí k soudu ředitele Regionální rady soudržnosti Severozápad Petra Kušnierze | foto: Martin Adamec, MAFRA

Z ústeckého úřadu tahal unijní peníze řezník, číšník i vyhazovač

  • 89
Peníze z Evropské unie tahala přes ústeckou Regionální radu Severozápad parta kamarádů ze severočeského podnikatelského polosvěta. Vyplynulo to z pátrání MF DNES, která se pokusila zjistit pozadí případu souvisejícího s policejním zásahem v ústeckém sídle rady.

Vyšetřovatelé zatím stále drží všechny podrobnosti v tajnosti. Jisté je jen to, že policie úřad rady obsadila, zabavila dokumenty a zatkla sedm lidí, z toho pět skončilo ve vazbě.

Státní zastupitelství zveřejnilo, že tři obvinění jsou podezřelí z podplácení, čtyři z přijímání úplatku a jeden z nich navíc i z vydírání (více čtěte zde).

Jediným oficiálně potvrzeným obviněným je Petr Kušnierz, který navzdory předchozím skandálům zastával funkci ředitele úřadu Regionální rady Severozápad. Podle dobře informovaného zdroje byl v celém případu klíčovou postavou. Mohl ovlivnit, čí projekt jeho úřad podpoří, a tudíž kdo získá evropské peníze.

Ostatních šest lidí jsou podnikatelé z Ústeckého kraje, většina z nich přímo z Mostu. Kromě Kušnierze hraje další důležitou úlohu v kauze Regionální rady Severozápad jeho blízký přítel Roman Š.

Statisícové provize za projekty za desítky milionů

"Působil jako prostředník, který dojednal podporu pro vybraný projekt u kamaráda Kušnierze. Za to pak měli oba dostat provizi," popsal zdroj.

Podle informací MF DNES vytáhla skupina obviněných přes Regionální radu Severozápad z evropských fondů desítky milionů korun. Jejich provize činily statisíce.

Miliony korun z pivovarů

Obvinění spolu podnikali často. Zatímco Kušnierz dělal kariéru na ministerstvu zemědělství a pak na Regionální radě Severozápad, jeho přátelé Vladyslav Ivanovyč H. a Roman Š. spolu s Václavem P. podnikali v pohostinství. Zakládali v Mostě restaurace. A existuje podezření, že to nebylo úplně čisté.

Podle důvěryhodného zdroje si trojice pronajala třeba restauraci v Mostě, aby ji okamžitě pronajala dalšímu člověku, podle všeho nastrčenému bílému koni. Ten v září 2008 sepsal s vybraným pivovarem smlouvu, v níž se zavázal během pěti let vytočit stanovený počet hektolitrů. Za to dostal od pivovaru předem bonus 2,1 milionu korun.

"Hospodskému se ale nedařilo plnit smlouvu a po pár měsících ho majitel domu vyhodil, protože nezaplatil dva nájmy. Pivovar dodnes své peníze nedostal a nemá je prý ani nemajetný hospodský," uvedl zdroj.

Mohla by to být náhoda. Jenže trojice stejný scénář použila ještě několikrát. Tento případ ale policisté nevyšetřují a zatím ho neuzavřelo ani právní oddělení dotčeného pivovaru.

Které projekty skupina dokázala prosadit a díky čemu pak inkasovala provizi, nechtějí vyšetřovatelé říci. "Označení konkrétních projektů, které jsou předmětem trestního řízení, nemůžeme s ohledem na taktiku vyšetřování bohužel v současné době sdělit," řekl státní zástupce Vladimír Jan.

Státní zástupce chce případ uzavřít do měsíce. Vyšetřovatelé se však probírají obrovským množstvím dat a hledají, zda nebylo ovlivněno také vyplácení peněz ještě v dalších případech.

Parta z podnikatelského polosvěta

Ředitel Kušnierz se mnoho let přátelí i s dalším obviněným, Ukrajincem Vladyslavem Ivanovyčem H., který pracoval jako vyhazovač na litvínovské diskotéce Calypso. Zná se s ním i již zmíněný Roman Š., jenž v roce 1998 Calypso kupoval, když zavíral nevýdělečné řeznictví, které měl v Mostě dlouhá léta. Oba navíc působí ve firmě Investspol, Ukrajinec ještě ve společnosti Calp.

Ve vazbě nyní sedí i jejich další společný známý, vyučený číšník a nyní mostecký podnikatel Václav P. Pětici uzavírá další podnikatel Lukáš Š.

Podle obchodního rejstříku tito lidé oficiálně nefigurují v žádných jiných firmách kromě Investspolu a Calpu. Tyto společnosti však samy žádné evropské peníze nezískaly, protože nejsou na seznamu žadatelů Regionální rady Severozápad.

Společnosti Investspol i Calp sídlí na stejné adrese v domě v Bílině. Budova však působí zvenku zanedbaně a opuštěně. Ani sousedé nevědí, zda se uvnitř něco děje. "Jen jednou jsem před tím domem zahlédl auto s Coca-Colou," uvedl muž, jenž má dům hned vedle sídla firem.

Roman Š. bydlí v Mostě, dům má ve svahu pod hradem Hněvín. Redaktorovi MF DNES nikdo neotevřel, přestože před domem stála bílá octavie jeho manželky. Ve stejné ulici mají domy i jeho teta a sestřenice s rodinou.


Video