Nově zvolení stálý předseda rady EU Herman Van Rompuy a ministryně zahraničí Catherine Ashtonová na summitu v Bruselu se švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem (20. 11. 2009)

Nově zvolení stálý předseda rady EU Herman Van Rompuy a ministryně zahraničí Catherine Ashtonová na summitu v Bruselu se švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem (20. 11. 2009) | foto: AP

Unii povede Šedá myš a paní Nikdo, shoduje se evropský tisk

  • 131
Skoro všechny evropské deníky zkritizovaly výběr belgického premiéra Hermana Van Rompuye a britské eurokomisařky Catherine Ashtonové do nových vedoucích funkcí evropské sedmadvacítky. Jsou to loutky v rukou mocných, které nemají dostatečnou váhu, aby mohly EU zastupovat na světové scéně, píše se napříč kontinentem.

Podle britského The Guardian nemají nově zvolené osobnosti moc zastavit dopravu v Bruselu, natož ve světě. Deník tak reagoval na výrok britského ministra zahraničí Davida Milibanda, podle kterého by "prezident Unie měl být tak známý, aby kvůli němu zastavovali dopravu v každém hlavním městě světa."

Výběr Van Rompuye a Ashtonové, dvou šedých myší, jak je nazval německý list Rheinische Post, je vítězstvím německo-francouzského bloku, který ve skutečnosti Evropě vládne, zní napříč starým kontinentem. Tito dva budou jen stěží rovnocennými partnery představitelům USA a Číny.

PRVNÍM "PREZIDENTEM" EU JE BELGIČAN

Stálým předsedou rady EU je premiér Van Rompuy

Financial Times Deutschland píše smířlivěji, i když podle něj mohli evropští šéfové vlád pro vrcholné funkce vybrat charismatičtější osobnosti.

"Hledali státní tajemníky pro Evropu, kteří budou působit v pozadí, žádné světoznámé sebepředstavitele," napsal deník s poukazem na to, že německá kancléřka Angela Merkelová a další lídři se prý "nechtějí na summitech EU a G20 dělit o slávu".

Podle španělského El Mundo se Unie ocitla "bez kormidelníka a bez kurzu". Baronka Ashtonová funkci dostala "jen aby se naplnila kvóta pro ženy" a Van Rompuy proto, že nemá žádné charisma, kterým by mohl zastínit politiky z ostatních členských zemí.

Naopak francouzsky psaný belgický deník La Libre Belgique volbu svého premiéra vítá a dodává, že dvaašedesátiletý křesťanský demokrat určitě nebude "úslužným pudlem členských států", protože bude sledovat především zájmy celého společenství.

Nemastný a neslaný kompromis, míní Francouzi

"Catherine Ashtonová není jistě žádný Churchill," citoval deník Le Figaro britský diplomatický zdroj s tím, že nové unijní představitele vlastně mimo jejich domoviny nikdo nezná.

Podle levicového Libération je Van Rompuy "prezident pro dekoraci" a volbu hodnotí jako "promarněnou příležitost. "Unijní vládu budou tvořit Belgičan Van Rompuy, Britka Ashtonová a Portugalec José Manuel Barroso, předseda komise EU, což není trojice, o níž ti nejambicióznější lidé v Evropě snili," tvrdí deník.

Stejně volbu vidí i v Itálii. Milánský Corriere della Sera v titulku nové vedení EU označil jako "pána a paní Nikdo" a turínská La Stampa výběr vnímá jako špatný start pro novou Evropu fungující podle Lisabonské smlouvy, který jen potvrzuje současnou dominanci Paříže a Berlína.

Není to tak špatné, píší Poláci

Polská Gazeta Wyborcza vidí rozhodnutí evropských šéfů států a vlád méně kriticky. Van Rompuy je podle ní pro Polsko i další země střední a východní Evropy bezpečnou volbou, protože Belgie a její politici vždy podporovali takovou evropskou politiku, která byla výhodná pro unijní nováčky.

A výběr Ashtonové má údajně také dvě velké výhody: je to žena a navíc Britka. Bere hlas kritikům, kteří obviňovali Evropskou unii z toho, že je "pánským klubem". K tomu pochází z Británie, která si na Unii ráda stěžuje, ale zároveň v ní chce mít důležitého představitele.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video