Unií otřásá finanční skandál

  • 6
Bylo to malé "království", jehož vladař - šéf statistického úřadu EU Yves Franchet - vládl tvrdou rukou svým úředníkům. A vedle toho zakládal soukromé firmy, jimž štědře přiděloval unijní zakázky i dotace, a část těchto peněz pak převáděl na černé fondy svého úřadu.

Jeho nejvyšší šéf, předseda Evropské komise Romano Prodi, se včera pokoušel vysvětlit, jak mohl Franchet nerušeně setrvávat v čele statistického úřadu Eurostat až do letošního jara.

Při svém nástupu do čela komise totiž Prodi sliboval, že takové praktiky vykoření. A to bylo už před čtyřmi lety. "Nastoupili jsme nový kurz. Ale komise není lodička, která se otočí na jedno zabrání. Je to velká loď a potřebuje čas a prostor, aby se obrátila," snažil se Prodi obhájit před evropskými poslanci.

V jejich řadách se ozývá stále hlasitější volání po "padání hlav". Prodi před poslanci nepopíral nic z toho, co se už ví. To ani nešlo. Jak řekl jeden z jeho vysokých úředníků: "Je to opravdu naše vina. Nepokoušíme se popřít, že se cokoli z toho stalo - je to hrozné."

Šéf komise se aspoň snažil přesvědčit, že vše, co se stalo, bylo už za jeho předchůdců - a že on k tomu přišel (skoro) nevinně. "Nejzávažnější nepravidelnosti v Eurostatu se odehrály před mým příchodem," tvrdil.

Jenže černé účty Eurostatu v Bruselu a Lucemburku zůstávaly otevřeny až do letošního července. Podezřelé firmy dostávaly unijní zakázky dál ještě v letech 2000 a 2001, tedy v době, kdy už byly vyšetřovány. A zatím nelze ani vyloučit, že řada nepořádků a podvodných postupů pohodlně přetrvala Prodiho nástup k unijní moci.

Nelze to však ani dokázat - buď nejsou dokumenty nebo vyšetřování ještě běží. Ale už to, co se ukázalo, je alarmující. Peníze, které Eurostat podvodně získal přidělováním nadhodnocených zakázek, sloužily podle vyšetřovatelů k financování jezdeckého klubu, nákladných večeří i cest do New Yorku a na Bahamy.

Ztráty, které tím unie utrpěla, nebyly malé. Dlouho se mluvilo jen o černých fondech Eurostatu ve výši 920 tisíc eur. Jenže celkové ztráty jdou do milionů. "Finanční ztráta způsobená (unii) v důsledku špatného řízení se rovná 3 087 437 eur," uvádí zpráva OLAF, vyšetřovacího úřadu unie.

Tento údaj se týká CESD-Communitaire, jedné z několika firem, které Franchet založil a po léta řídil. Další z jeho firem získala 706 tisíc eur navíc pomocí falešných účtů. Někteří poslanci tvrdí, že celková škoda dosahuje výše osmi milionů eur, tedy asi čtvrt miliardy korun.

Neprůhledný je zatím systém "datashopů", obchodů po celé unii, v nichž se prodávaly statistiky Eurostatu. Vyšetřování jen zjistilo, že polovina jejich obratu šla do "finančních obálek", které nepodléhaly rozpočtovým pravidlům unie, a nebyly tudíž nijak kontrolovatelné.

"V období 1996-1998 tak mohl Eurostat získat sumy navíc v hodnotě milionů eur," uvádí zpráva OLAF. "Je velmi zvláštní, že bylo možné vytvořit si v Eurostatu takové malé království," podivuje se Hans-Gerd Poettering, šéf křesťanských demokratů, což je nejsilnější frakce v Evropském parlamentu.

"Všechno mně to strašně připomíná rok 1999," stěžuje si předseda tohoto parlamentu Pat Cox. Před čtyřmi lety musela odstoupit celá předchozí Evropská komise. I ji "pohřbil" finanční skandál.

Po odchodu celého Prodiho týmu zatím nikdo moc nevolá. "Nerad bych viděl odstoupení celé Prodiho komise," říká Poettering. Namísto toho soudí, že by "všichni dotčení měli říci: Ano, jsme zodpovědní" za Eurostat. "Chceme dát Prodimu najevo, že situace je velmi vážná," říká šéf křesťanských demokratů krátce před jednáním, na němž šéf komise brání svou kůži.

Ne všichni jsou tak smířliví. "Je to obrovský skandál a my chceme, aby za něj někdo nesl odpovědnost. Odpovědný komisař má jen jediný úkol: musí rezignovat," žádá Freddy Blak, komunistický europoslanec z Dánska. To však Prodi odmítl. "Ve své politické kariéře jsem nekráčel dopředu po mrtvolách," hájil svůj postoj.

Eurostat podléhá Španělu Pedro Solbesovi, komisaři pro měnové otázky. Poettering a další však poukazují na to, že se provinili i jiní přinejmenším tím, že se o věc nijak nezajímali, ačkoliv mohli a měli.

Pro pravici v parlamentu je to pěkná šance. Všichni komisaři, kteří jsou teď na mušce, patří k levicovým stranám. A aféra se rozjíždí necelý rok před příštími volbami do parlamentu unie - těmi volbami, jichž by se měli poprvé zúčastnit i Češi.

Okolo Eurostatu však zůstává řada otevřených otázek. Kdo všechno o tom věděl? Kdo nezasáhl, i když měl? Je to obraz běžných pořádků v komisi nebo výjimka? Odpověď má dát úplná zpráva od auditorů. Ta nebude hotova dříve než v říjnu.
Do té doby je na padání hlav ještě čas.


Video