Unii čeká proces kvůli Paktu stability

  • 1
(Od zpravodaje MF DNES) - Evropská komise se rozhodla, že postaví členské státy EU před soud pro porušení Paktu stability. Začíná tak boj o kontrolu státních financí v unii. Ten ukáže, zda bude o státních rozpočtech rozhodovat jen vůle vlád, nebo spíše dohodnutá unijní pravidla.

"Komise se rozhodla čelit závěrům Rady ministrů u Evropského soudního dvora," uvádí prohlášení komise.

Právě rada, tvořená ministry financí EU, rozhodla loni v listopadu o kroku, který komise považuje za faktické pozastavení Paktu stability. Ten má zaručit pevnost společné měny eura.

Ministři loni odmítli návrh na přísnější úsporné kroky ve Francii a Německu, jak to navrhovala komise, která tak chtěla čelit opakování nadměrných rozpočtových schodků v obou zemích.

Berlín a Paříž totiž letos poruší už potřetí za sebou ustanovení paktu, podle kterého nesmí schodek rozpočtu překročit hranici tří procent HDP.

U Německa navíc panují obavy, že bez tvrdých kroků nezkrotí svůj rozpočet ani příští rok. Takové schodky pakt zakazuje a umožňuje uvalit na viníky mnohamiliardové finanční sankce.

Opatření ministrů však jakékoli sankce vyloučily. Rada se spokojila jen s tím, že každý půlrok zkontroluje, jak se Německo a Francie snaží své schodky zkrotit.

Evropská komise se procesem pokouší rozhodnutí ministrů anulovat. Pokud uspěje, sankce proti Berlínu a Paříži budou opět možné – a tím zesílí tlak na úsporné kroky.

Komise se při svém rozhodnutí opřela o právnickou analýzu, která je jednoznačně proti postupu rady. Podle právníků prý "existují silné argumenty, že krok rady ministrů lze považovat za ilegální".

Jak řekl nejmenovaný úředník, právníci také varovali, že "i když bylo rozhodnutí ministrů v rozporu s právem (EU), tak pokud se proti němu nepostavíme, bude závazné".

Komise nekritizuje obsah rozhodnutí, ale proceduru – to, co udělala Rada ministrů, smlouvy neumožňují. Ale i když jde jen o proceduru, stačí to na anulování ministerského rozhodnutí.

V komisi i mimo ni se ale ozvaly hlasy, varující před novým střetem okolo Paktu stability. Nejotevřeněji se vyjádřili Irové, kteří unii tento půlrok vedou. Jejich ministr financí Charlie MvCreevy vyzval k delší "fázi úvah", než se znovu otevře spor o Pakt stability.

Ani komise není jednotná. Komisař Günter Verheugen se vyslovil proti soudnímu sporu a stejný postoj prý zaujímají jeho kolegové z Francie a Británie.

Komisař pro finance Pedro Solbes však označil případné soudní rozhodnutí za užitečné. "Přeji si jen vyjasnit procedury," hájil tento krok a navíc vyzval k posílení "ekonomické vlády" uvnitř EU.

Pokud soud použije zrychlenou soudní proceduru, může být spor rozhodnut už za několik měsíců.

Komise a rada ministrů jsou dvě klíčové instituce EU – první z nich navrhuje unijní rozhodnutí, druhá rozhoduje o jejich přijetí či nepřijetí.

Soudní spor mezi nimi je bezprecedentní krok, který zřejmě vyvolá další krizi v EU, která se už tak potýká s problémy po krachu unijní ústavy.

,

Video