Srbský prezident Boris Tadič

Srbský prezident Boris Tadič | foto: Reuters

Unie začne po roce znovu mluvit se Srbskem

  • 10
EU je připravena obnovit rozhovory se Srbskem, prohlásil komisař pro rozšíření Olli Rehn. Jednání byla přerušena před rokem kvůli neochotě Bělehradu vydat haagskému tribunálu bývalého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče. Teď ale Srbové udělali důležité gesto: vydali Haagu Mladičova pobočníka.

"Předpokládám, že rozhovory budou obnoveny ještě v červnu," řekl Rehn po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a srbským prezidentem Borisem Tadičem.

"Přesný termín stanovíme, až se hlavní žalobkyně haagského tribunálu vrátí z Bělehradu. Tam má odjet v pondělí," dodal.

Vyjednávání o takzvané Stabilizační a asociační dohodě byla zmrazena před rokem kvůli neochotě či neschopnosti Srbska lapit a vydat trestnímu tribunálu Ratka Mladiče. Bývalý velitel bosenskosrbských jednotek patří k nejhledanějším postavám balkánské války, Haag ho viní z válečných zločinů.

Teď se ale nálada v EU evidentně změnila. Srbové totiž do Haagu dopravili Zdravka Tolimira, bosenského Srba a někdejšího Mladičova pobočníka.

Rozhodnutí o obnovení rozhovorů navíc přichází v citlivé době, kdy se jedná o budoucím statusu jihosrbské provincie Kosovo. Ta je od roku 1999 pod správou OSN a nyní leží v Radě bezpečnosti návrh zvláštního zmocněnce Marttiho Ahtisaariho, jenž chce dát Kosovu faktickou samostatnost.

Mezinárodní společenství Ahtisaariho návrhy podpořilo, ale Srbové je vehementně odmítají. Kosovo považují za kolébku svého národa, které se za žádnou cenu nechtějí vzdát.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video