Unie svobody vrátí sponzorům 120 tisíc

  • 7
Možná už ve středu odejdou dvěma firmám na účet peníze, které věnovaly jako sponzorský dar politické straně Unie svobody. Od obecních zastupitelů za US totiž dostaly veřejné zakázky. Šéfka strany Hana Marvanová upřesnila, že 100 tisíc korun dostane zpět společnosti Mane, která se podílí na přestavbě českobudějovického zimního stadionu. Dvacet tisíc korun se vrátí i firmě Dopravní stavby holding, která upravuje prostor před olomouckým nádražím.

Strana tak reagovala na zjištění MF DNES, že firmy, které sponzorovaly Čtyřkoalici, získávají v regionech od politiků jejích stran výhodné zakázky na přestavby ulic, mostů či výstavbu nových bytů.

Podle předsedkyně Unie svobody Hany Marvanové byly všechny dary přijaty řádně a v souladu se zákonemy. Tak byly i zdaněny a vykázány. Unionisté prý peníze vracejí, protože chtějí vyvrátit podezření a pochybnosti o financování své strany. "Je to nad rámec zákona," zdůraznila Marvanová.

Marvanová: Podobného spojení se musíme vyvarovat
"Po prověření darů konstatuji, že vše proběhlo v souladu se zákonem. Ale já osobně se domnívám, že by bylo dobré se do budoucna vyvarovat jakékoli souvislosti (mezi sponzorským darem a zadáním veřejné zakázky), i když výběrové řízení proběhlo v souladu se zákonem a transparentně," vysvětlila šéfka unie. ¨

Unie svobody již letos v lednu vrátila 100 tisíc olomoucké firmě Mera, která získala bez výběrového řízení zakázku na výstavbu bytů.

NAPSALI JSME

Čtyřkoalice dává vydělat svým sponzorům

US podobný krok doporučí i partnerům
Podobný krok chce Marvanová doporučit i svým koaličním partnerům z KDU-ČSL a ODA. Ten jim bude tlumočit na úterním jednání čtyřkoaliční politické rady.

Například lidovci, kteří od stavebních firem dostali peněz nejvíce, ale o vrácení sporných sponzorských darů neuvažují. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda řekl ČTK, že jeho strana všechny dary přijala v souladu se zákonem.

"KDU-ČSL nemá žádné peníze, které by byly přijaty protiprávně. Nemáme tedy důvod žádné peníze vracet," uvedl.

Lidovecký mluvčí Ondřej Jakob přitom ještě v pondělí tvrdil: "Předseda strany si vyžádal od generálního sekretáře zprávu k této věci, kterou se bude vedení co nejdříve zabývat," uvedl.

Čtyřkoalice prověří všechny dary
Předseda ODA Michael Žantovský ČTK řekl, že Čtyřkoalice chce prověřit všechny sponzorské dary, tedy nejen ty, o nichž se zmiňují média. "Budeme zkoumat všechny dary," uvedl.

Fakt, že veřejnou zakázku dostane podnikatel, který obdaroval politickou stranu, nemusí podle šéfa aliance ještě znamenat, že by mu byl projekt přidělen za nestandardních podmínek.

Jeho kolega, místopředseda ODA Oldřich Kužílek, jehož strana přijala třicet tisíc od firmy Miros, která přestavuje pardubické ulice, navrhuje přijmout nová pravidla pro přijímání darů.

"Všichni naši zastupitelé by měli vědět, která firma nám přispěla penězi, a v případě, že obecní zastupitelstvo bude jednat o zakázce pro takovou firmu, měli by oznámit, že v tom nejsou nestranní."

Dary od firem ucházejících se o veřejné zakázky má i smluvní opozice
Dary od firem ucházejících se o veřejné zakázky, získaly loni i ODS a ČSSD.  Žádná to ale to podle svých místopředsedů za vážný problém nepovažuje. ČSSD získala například od firem VHS a Mane, jež rekonstruují českobudějovický zimní stadion, celkem 150 tisíc korun.

Místopředsedkyně ČSSD Marie Součková říká: "Spojitost mezi darem pro stranu a rozhodnutím zastupitelstva tam žádná být nesmí, a já věřím, že tam žádná není." Podle ní by tomu měli věřit i voliči.

Místopředseda ODS Miroslav Beneš spoléhá na to, že politici dokážou rozeznat, kdo a proč jim peníze dává, a nepůjdou pak sponzorům na ruku: "Máme tady dvě volání: aby strany nebyly závislé na státním rozpočtu, a aby nebyly ovlivnitelné těmi, kdo je podporují. Mezi tím se musíme pohybovat."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video