Unie svobody se brání dezertérům

  • 16
Unionisté, kteří se zmítají v krizi po odchodu poslanců Tomáše Vrbíka a Mariana Bielesze ze strany, se snaží zabránit "dezerci" dalších členů alespoň do voleb do Evropského parlamentu. Schválili kvůli tomu svolání mimořádného volebního sjezdu strany v červnu.

Zároveň prodloužili i termíny pro zaplacení členských příspěvků o tři měsíce do konce června.

Unionisté se totiž obávají, že by odpůrci setrvání strany ve vládě mohli stranu brzy houfně opustit právě tak, že nezaplatí příspěvky.

"Chceme jim dát šanci, aby reagovali až na výsledek mimořádného sjezdu strany na konci června, na kterém se bude volit nové vedení i rozhodovat o tom, jestli zůstaneme ve vládě," řekl v pondělí MF DNES předseda unionistů Petr Mareš.

I když zatím získal podporu vedení strany, k tomu, že by v červnu na sjezdu mohl obhajovat svou funkci, se staví zdrženlivě. "Zcela však tuto variantu nevylučuji," řekl.

Pokud unie nevypadne z vlády dříve, utkají se na sjezdu zastánci setrvání ve vládě a odchodu do opozice. Ambici stát se předsedou US-DEU, jestliže ve straně zvítězí "protivládní" proud, má prostějovský senátor Robert Kolář, který se již o funkci šéfa strany ucházel.

"Moje ambice nehrají v tuto chvíli roli, dokud nebude znám výsledek voleb do Evropského parlamentu," řekl v pondělí k možné kandidatuře na šéfa strany dosavadní místopředseda a ministr pro místní rozvoj Pavel Němec, o němž se ve straně mluví jako o žhavém kandidátovi.

Unionisté se na nedělním mimořádném jednání vedení rozhodli, že zatím chtějí ve vládě zůstat. Obávají se, že v opačném případě by jednala ČSSD s KSČM o menšinové vládě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video