Unie svobody schválila sloučení s DEU

  • 49
Sjezd Unie svobody v Praze drtivou většinou schválil sloučení s Demokratickou unií (DEU). Od začátku roku tedy začnou obě čtyřkoaliční strany fungovat jako jediné uskupení pod společnou značkou Unie svobody - DEU. Proti integraci zvedlo ruku jen sedm z více než dvou stovek delegátů. Čtyřkoalice se touto dílčí integrací stane uskupením tří politických stran. Původně dvacetiprocentní hranice nutná pro vstup do sněmovny se jí tak sníží o pět procent.


Od Nového roku DEU jako politická strana zanikne, ale bude působit jako platforma s vlastním financováním, organizační strukturou a vedením. Šéf DEU Ratibor Majzlík bude místopředsedou sloučené strany až do poloviny roku 2003, kdy se uskuteční volby nových stranických orgánů. Majzlík řekl, že podle jeho odhadu vstoupí do Unie svobody - DEU asi 95 procent z přibližně 600 členů DEU.

Demokratická unie schválila sloučení již začátkem prosince
Demokratická unie (DEU) na sněmu v Praze 1. prosince schválila sloučení s Unií svobody. Pro sloučení se vyslovilo 160 z 201 přítomných delegátů.

Ratibor Majzlík zůstává předsedou Demokratické unie. Rozhodli o tom delegáti sněmu strany. Majzlík neměl protikandidáta, ze dvou stovek delegátů pro něj hlasovalo 169 z nich. 

I když mnozí delegáti v diskusi často emotivně vystupovali proti sloučení, integraci s unií nakonec v hlasování odmítlo jen 34 účastníků sněmu. Odpůrci argumentovali zejména tím, že DEU vznikla jako strana s protikomunistickým programem, a nyní její členové budou muset v jedné straně spolupracovat s řadou bývalých komunistů. Nakonec ale zvítězilo přesvědčení, že DEU musí být ochotna společnému úspěchu čtyřkoalice obětovat i samostatnou existenci.

Předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová vzápětí po ratifikaci integrační smlouvy poděkovala sněmu za schválení a prohlásila, že DEU tím učinila důležitý krok k vítězství v parlamentních volbách v příštím roce. "Jsem na vás pyšný," reagoval na takřka osmdesátiprocentní podporu integraci šéf DEU Ratibor Majzlík.

Hlavním impulsem pro urychlené sloučení dvou čtyřkoaličních stran bylo ustanovení volebního zákona, který pro koalici čtyř stran zatím předpokládá dvacetiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny. Tříčlenné koalici stačí získat 15 procent hlasů. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video