Členové Unie svobody se sešli v Plzni na večírku u příležitosti ukončení činnosti této kdysi významné parlamentní strany

Členové Unie svobody se sešli v Plzni na večírku u příležitosti ukončení činnosti této kdysi významné parlamentní strany | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Unie svobody končí, straníci si udělali v Plzni poslední mejdan

  • 26
Unie svobody, v minulosti parlamentní a také vládní strana, v tichosti mizí ze světa. Republikové shromáždění na začátku prosince rozhodlo o ukončení činnosti strany k 1. lednu 2011 a ve středu se členové strany sjeli do Plzně, aby zánik své strany "oslavili" na akci nazvané Poslední mejdan.

„Stranou prošlo dost dobrých lidí a chtěli jsme je dostat na jedno místo,“ zdůvodňovala svůj nápad uspořádat rozlučkovou akci spolustraníků plzeňská krajská manažerka Hana Šiková.

PŘEDSEDOVÉ US a US-DEU

1998-99 Jan Ruml
2000-01 Karel Kühnl
2001-02 Hana Marvanová
2002-03 Ivan Pilip
2003-04 Petr Mareš
2004-06 Pavel Němec
2006-07 Jan Hadrava
od 2007 Jan Černý

Unionisté se sešli v plzeňské restauraci U Saského mostu. Nechyběl zde Ivan Pilip, bývalý ministr školství nebo financí, který stranu spoluzakládal. „Je to citová záležitost. Mám s unií spojený kus života, její konec byl zdlouhavý. Ten krok se mohl udělat dřív,“ uvedl Ivan Pilip.

Na otázku, proč se strana na politické scéně neudržela, Pilip uvedl, že byla v defenzivě vůči ODS, která lépe vyřešila syndrom rozvedeného manželství.

„Nepodařil se projekt Čtyřkoalice. Ta měla v průzkumech ke třiceti procentům a dnes ani jeden z protagonistů není v parlamentu,“ sdělil Pilip.

Třetí příčinu viděl v neschopnosti vysvětlit účast ve Špidlově vládě. „Byla to špatně sehraná role pravicové strany, která tam vyvažovala přílišné posuny doleva. To byl poslední hřebíček do rakve,“ konstatoval Pilip.

Asi nejvýraznější někdejší představitel Unie svobody Jan Ruml do Plzně nepřijel, ale poslal zdravici. „Nebudete tomu věřit, ale Unie svobody byla po listopadu 1989 a svatbě s Marií největší událostí mého života. Strana pro mne nepředstavovala instituci, ale společenství chytrých a slušných lidí. Dámy a pánové, bylo mi ctí,“ vzkázal někdejší ministr vnitra.

V plzeňském hostinci se sešlo několik desítek lidí známých z celostátní i komunální politiky. Jak na jejich setkání mimo jiné také zaznělo, Unie svobody je první stranou v Česku, která byla v parlamentu a mizí ze scény bez dluhů. Přes sto tisíc korun, které jí zbyly, věnuje na charitu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video