Renata Vesecká

Renata Vesecká | foto: iDNES.cz

Unie státních zástupců vyzvala Veseckou, aby zvážila setrvání ve funkci

  • 116
Státním zástupcům došla trpělivost s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou. Na svém jednání se shodli na výzvě, aby zvážila setrvání ve funkci.

Státní zástupci se zároveň chtějí obrátit na ústavní činitele, aby se situací na Nejvyšším státním zastupitelství zabývali. Pode nich je Renata Vesecká zodpovědná za špatnou image justice. 

Renata Vesecká se k výzvě unie zatím nevyjádřila. Mobilní telefon nezvedá.  Mluvčí nejvyšší státní zástupkyně Renata Malinová ČTK sdělila, že se Vesecká s úvahami i okolnostmi, které vedly k prohlášení unie státních zástupců, seznámí, "byť uvedené sdružení dle platných stanov čítá toliko do 200 státních zástupců". Vzhledem k politickým komentářům stanovisko unie nejvyšší státní zástupkyni nepřekvapuje, dodala Malinová.

Výzva Unie státních zástupců není první. Už v neděli ji k podobnému kroku vyzval i ombudsman Otakar Motejl.  - čtěte Motejl by Vesecké navrhl, ať sama opustí svou funkci

Vesecká je v poslední době kritizována především za odvolání šéfa liberecké pobočky krajského státního zastupitelství Adama Bašného. Toho odvolal jeho nadřízený, ústecký krajský státní zástupce Jiří Křivanec, s tím, že opakovaně manažersky pochybil.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale žádná Bašného pochybení nezjistil a jeho odvolání zrušil. Vesecká přesto tvrdí, že důvody k odvolání existovaly. - čtěte Mám materiály dokazující správnost odvolání Bašného, tvrdí Vesecká

Dalším problémem je kauza takzvané "justiční mafie". Celý spor začal v prosinci 2007, když Marie Benešová označila některé ze špiček české justice, včetně nejvyšší státní zástupkyně Vesecké, za mafii kvůli tomu, že údajně zasahovaly do vyšetřování kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka.

Soudce Vojtěch Cepl loni v červnu rozhodl, že se Benešová za výrok o mafii nemusí omluvit. Vrchní soud ale verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání. Zároveň kauzu překvapivě sebral soudci Ceplovi.  -čtěte Nekonvenčnímu soudci Ceplovi vzali spor o „mafii“ kolem Vesecké

Vývoj kauzy "justiční mafie"

20. prosince 2007 - Stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová v souvislosti s údajným korupčním případem lidoveckého předsedy Jiřího Čunka v rozhovoru pro Český rozhlas označila některé vysoké justiční představitele v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou za "zákulisní justiční mafii" a tvrdila, že se snaží v zákulisí ovlivňovat kauzy. Kromě Vesecké Benešová jmenovala jejího náměstka Karla Černovského, náměstka vrchního státního žalobce Libora Grygárka, šéfa jihomoravských státních zástupců Petra Coufala, žalobce Arifa Salichova a místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru. V souvislosti s plýtváním na ministerstvu spravedlnosti se zmínila také o bývalém ministrovi Pavlu Němcovi (US-DEU).

17. ledna 2008 - Šest zmíněných vysokých představitelů justice v čele s Veseckou podalo na Benešovou kvůli jejím výroků žalobu na ochranu osobnosti.

17. března 2008 - Kauzou se začal zabývat Krajský soud v Praze.

12. května 2008 - Ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová před soudem mimo jiné uvedla, že na ni byl vyvíjen nátlak, aby řízení v údajné korupční kauze vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Čunka protahovala. Vesecká a další žalující její výpověď odmítli.

5. června 2008 - Krajský soud rozhodl, že Benešová se žalujícím justičním představitelům omlouvat nemusí. Podle soudu výroky Benešové o ovlivňování kauz měly skutkový základ. Justiční funkcionáři podle soudce Vojtěcha Cepla mladšího nepovoleně intervenovali nejen v případu Čunka, ale i v dalších. Cepl uznal pouze Grygárkovu žalobu.

6. června 2008 - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) uvedl, že nebude vládě navrhovat odvolání Vesecké. Řekl, že teprve až bude rozsudek pravomocný, je možné mluvit o možných důsledcích. Výměnu šéfky žalobců požadovala kvůli rozhodnutí soudu opozice. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) Vesecká nepochybila.

8. června 2008 - Vesecká v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedla, že nehodlá kvůli prohranému sporu s Benešovou odstupovat. Prvoinstanční verdikt soudce Cepla označila za politicky motivovaný pokus vrátit Čunkovu kauzu zpátky do hry.

20. června 2008 - Šest justičních představitelů v čele s Veseckou se proti rozhodnutí soudu odvolalo. Odvolání podala i Benešová.

2. července 2008 - Krajský soud v Praze zamítl žádost člena katarské královské rodiny Hámida bin Abdal Sáního, který se chtěl soudní pře účastnit na straně představitelů justice, protože se cítil dotčen výroky soudce Cepla, který dospěl mimo jiné k závěru, že někteří z účastníků řízení ovlivnili Sáního případ. Letos v lednu zamítnutí potvrdil pražský vrchní soud. Sání byl v Česku v roce 2005 nepravomocně odsouzen za sexuální zneužívání nezletilých dívek. Poté byl vydán do domovské země, kde jeho stíhání úřady zastavily.

3. března 2009 - Bylo zveřejněno, že Pražský vrchní soud zrušil 23. února Ceplův verdikt z června 2008 a kauzu mu s odkazem na mnohočetná pochybení odebral.

12. března 2009 - Strana zelených vyzvala koaliční partnery k odvolání Vesecké z funkce nejvyšší státní zástupkyně, které by podle zelených přispělo k obnově důvěry ve státní zastupitelství. ODS následně výzvu odmítla a vyzvala k respektování nezávislosti justice a k politické zdrženlivosti.

19. března 2009 - Unie státních zástupců vyzvala Veseckou, aby zvážila setrvání ve funkci. Důvodem výzvy je údajně určitá ztráta důvěryhodnosti nejvyšší státní zástupkyně.

Zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video