Unie se potravin nováčků nebojí

  • 2
Evropská komise nezavede opatření proti potravinám z přistupujících zemí. Bude ale sledovat, jak nováčci plní své závazky s převzetím evropských norem bezpečnosti potravin. Vyplývá to z prohlášení Jaany Husu-Kalliové z úřadu Evropské komise pro zdraví a ochranu spotřebitelů.

Česká Státní veterinární správa to očekávala. "Nicméně je potěšitelné, že konečné stanovisko zaznělo oficiální cestou," sdělil iDNES mluvčí české Státní veterinární správy Josef Duben.

Podle šéfa české veterinární správy Josefa Holejšovského lze toto rozhodnutí vnímat především jako logickou odpověď na poslední výsledky kontrol zpracovatelských závodů, které ke konci března provedla veterinární správa.

Rozhodnutí souvisí podle Dubna i s uznáním České republiky jako země prosté například tuberkulózy, brucelózy, či enzootické leukózy skotu.

"Někteří zpracovatelé měli obavy, že by unie mohla nějaká ochranná opatření vůči naší republice přijmout. Nyní je ale jasné, že tyto obavy byly liché. Snaha naší Státní veterinární správy umožnit našim zemědělcům i zpracovatelům uplatnit se na evropském trhu přináší i v tomto ohledu ovoce," poznamenal Duben.

Dodal, že podmínkou ovšem je, že státní veterinární dozor umožní zapojení do evropského trhu jen těm subjektům, které splní podmínky naší, tj. i evropské, veterinární legislativy.

V bezpečnosti potravin bez kompromisů
"Jsme spokojeni, udělal se velký kus práce. Ale 1. květen není daleko. Je jasné, že pokud věci nebudou hotovy, komise bude reagovat. Jsme však přesvědčeni, že vše dopadne dobře," uvedla Husu-Kalliová na tiskové konferenci.

Současně zdůraznila, že "v bezpečnosti potravin nepřistoupíme na žádný kompromis".

S kompromisy nemá podle ní nic společného ani souhlas příslušného výboru s dodatečnými změnami v seznamu podniků, které budou moci využít až ročního přechodného období, aby plně splnily evropské normy.

Mezitím sice nesmějí své výrobky vyvážet a mohou je uplatnit pouze na domácím trhu. V mezidobí se závody buď zmodernizují a požadavky naplní, anebo po uplynutí lhůty budou muset být uzavřeny.

Česko této možnosti nevyužilo a nepřidalo žádnou firmu, takže přechodná období se vztahují na 52 firem (44 jatek, sedm podniků na zpracování ryb a jedna drůbežárna produkující vejce), jak bylo uvedeno již loni v dodatku k přístupové smlouvě. U původně zařazených firem mohou být přechodná období až tříletá.

,

Video