Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Unie se dohodla na reformě pro rozšíření

  8:12
N i c e (Od zvláštního zpravodaje) - Zastaralé instituce EU se zreformují, ale ne na úkor malých zemí. Na tom se ráno před půl pátou shodli politici unie po pětidenním summitovém maratónu ve francouzském Nice. Výsledná dohoda přidává České republice v klíčové Radě EU dva hlasy navíc – po svém vstupu jich bude mít dvanáct, stejně jako Belgie či Maďarsko.

S dohodou "se dá žít"
"Je to velký den pro Evropu. Jsme připraveni na rozšíření," jásal švédský premiér Göran Persson poté, co s ústupem Belgie padla poslední překážka pro dohodu.

Německý kancléř Gerhard Schröder byl střízlivější: "S tím co se dohodlo, se dá žít." I on byl ale přesvědčen, že rozšíření má nyní zelenou.

"Je to dohoda, která otevírá dveře pro rozšíření – je to strategické rozhodnutí ve strategický okamžik. Pokud bychom k němu nedospěli, byla by to špatná zpráva pro uchazeče," uvedl i francouzský premiér Lionel Jospin. "Smlouva mohla být ambicióznější, ale není to poslední smlouva," dodal.

Co se dohodlo v Nice

 - rozdělení hlasů v rozhodující Radě EU: velké země (Německo, Francie, Británie, Itálie) jich budou mít 29, Poláci a Španělé 27, menší Rumuni 15, Češi, Maďaři, Belgičané, Řekové a Portugalci po dvanácti, Rakušané spolu se Švédy a Bulhary po deseti, Slováci, Irové, Dánové či Finové po sedmi, Slovinci a pětkrát menší Lucemburčané po čtyřech. Rozhodnutí je schváleno, pokud získá 71 až 73 procent hlasů a podporu prosté většiny zemí EU

- rozdělení křesel v Evropském parlamentu: ze 744 poslanců bude po dvaceti z České republiky a z Maďarska. To je o dvě křesla méně než má mít stejně velká Belgie, Řecko a Portugalsko. Polsko bude mít 52 europoslanců a Slovensko třináct

- Evropská komise: v této „vládě“ unie má mít každý stát od roku 2005 jednoho zástupce. Poté, co počet jejích členů překročí 27, rozhodne Rada EU o snížení jejich počtu pod 27 a o zahájení rotace, kdy v každém období některé státy nebudou mít svého komisaře. Předseda Evropské komise bude volen většinou členů EU, ne už jednomyslně.

- „rakouský zákon“: po diplomatické blokádě Vídně se nyní unie shodla, že k podobným krokům lze sáhnout jen při vážném porušení lidských práv z podnětu třetiny EU a se souhlasem čtyř pětin unie

- většinové hlasování: bude se používat k schvalování politik EU v oblasti průmyslu a služeb i u posílené spolupráce v oblasti spravedlnosti a vnitra. Ve většině navrhovaných oblastí však přechod k tomuto hlasování neprošel

- posílená spolupráce: skupina zemí unie smí i bez souhlasu všech ostatních zahájit integrační kroky ve všech oblastech kromě obrany

Šéf zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok naopak neskrýval rozčarování: dohodu, která příliš nerozšířila ani většinové hlasování, ani moc parlamentu, vnímal negativně a usoudil, že by poslanci EU mohli hlasovat proti ní.

Je faktem, že i když se státy dohodli na mocenských změnách v institucích unie, udělaly jen velmi málo pro to, aby jejich rozhodování bylo jednodušší.

Vytvořením tří prahů (počet hlasů v Radě, počet států a počet obyvatel) naopak rozhodování zkomplikovali.

"Je obtížné to pochopit, je to složité. Ale je to systém, který bude fungovat," tvrdil přesto šéf Evropské komise Romano  Prodi. To snad platí v případech, kdy se bude rozhodovat kvalifikovanou většinou, ale tuto proceduru summit oproti původním očekáváním nijak nepodpořil - až na výjimky jako je rozhodování o politikách EU v oblasti služeb a průmyslu.

V Nice se bojovalo za Prahu - glosu Luboše Palaty si přečtěte ZDE.
Nice: Poslední reforma bez Čechů - komentář Michala Mocka čtěte ZDE.
Dvanáct hlasů pro Čechy
Česká republika bude mít po svém vstupu v budoucí Radě EU dvanáct rozhodovacích hlasů. To jsou sice jen tři procenta z celkového počtu 345 hlasů – tolik jich má mít rada EU po skončení rozšíření – ale pokud se shodne aspoň se Slováky (sedm hlasů) a s Maďary (dvanáct hlasů), bude mít její hlas podobnou váhu jako slovo Německa či Británie (po 29 hlasech).

Konečný průlom závisel na Belgii
Dohodu blokovala až do poslední chvíle Belgie – ta stejně jako před třemi lety v Amsterdamu odmítala myšlenku, že by měla mít méně hlasů než její soused, Nizozemí. Ještě ve dvě hodiny ráno odmítl belgický premiér Guy Verhofstadt poslední návrh Francie a strhl tak summit na samý pokraj ztroskotání. Až po schůzce s francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem a po dalších dvou hodinách vyjednávání, které přidalo další jeden hlas v Radě EU pro Rumuny a dva pro Litevce, Belgičané ustoupili.

Souhlasili s tím, že patnáctimilionové Nizozemí bude mít o jeden hlas více než jejich desetimilionová země. „Posílení těchto dvou zemí mně pomáhá vysvětlit to,“ řekl Verhofstadt po jednání a dodal: „Pokusím se (lidem) vysvětlit i problém mezi Francií a Německem.“ Rozdíl v počtu obyvatel mezi těmito dvěma zeměmi, které budou mít i nadále stejný počet hlasů, je procentuálně stejně velký jako početní rozdíl mezi oběma zeměmi Beneluxu.

Summit v Nice se před svým závěrem dostal do varu, čtěte ZDE.

Malí se prosadili
Odpor Belgie, ale také Portugalska, Finska, Rakouska a dalších malých zemí vedl k tomu, že ani postavení České republiky nebude tak oslabeno, jak se mohlo zdát po návrzích Francie. Nejde jen o počet hlasů v Radě, jichž mají malé země po celonočním jednání více, než se čekalo. Pro schválení rozhodnutí bude nutné získat 71 procent a (po rozšíření) 73 procent hlasů) v Radě EU, takže iniciátoři návrhů budou potřebovat hlasy každé země. Získané hlasy přitom musí reprezentovat nadpoloviční většinu států (což je pojistka pro malé země) a aspoň 62 procent obyvatel unie (což zase umožňuje blokovat rozhodnutí malé hrstce velkých států).

Francouzský prezident Jacques Chirac (uprostřed) vede tiskovou konferenci spolu s premiérem Francie Lionelem Jospinem a evropským komisařem Romanem Prodim (vpravo) pátý den evropskéhou summitu v Nice (11. prosince 2000).

Šéfové evropských států a vlád pózují pro fotografy na summitu Evropské unie, který byl zahájen 7.prosince v Nice.

Francouzský prezident Jacques Chirac si mne unavené oči během tiskové konference poté, co se zástupci evropských států dohodli na reformě Evropské unie (11. prosince 2000).

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval nožem

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 7:53

Policisté zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při incidentu se...

V březnu by ze Sněmovny vypadla TOP 09. Vyhrává ANO, posilují malé strany

24. dubna 2024  6:22,  aktualizováno  6:32

Podle nejnovějšího volebního modelu Median by se v březnu do Sněmovny dostalo pět stran a hnutí. V...

Balík pomoci pro Ukrajinu či Izrael schválil Senát USA. Zbývá už jen Bidenův podpis

24. dubna 2024  6:24

Americký Senát schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard...

Soud potrestá brutální útok na dívku, bodnutá do krku skončila v pytli v lese

24. dubna 2024

Krajský soud v Plzni dnes vynese rozsudek nad devatenáctiletým Ukrajincem Viktorem Veselovským,...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...