Unie přijde brynze na chuť, věří Slováci

  • 4
"Na brynzu nám sahat nebudou," prohlašuje postarší Slovenka u kavárenského stolku, kde se řeč stočila na to, za jakých podmínek bude moci země pod Tatrami vstoupt do společenství evropských zemí. O tom, že pochoutka z místních kolib nezanikne, ujišťuje své krajany i hlavní slovenský vyjednávač s EU Ján Figeľ. "Brynza bude, ale zůstane jen na národním trhu," vysvětluje.

Problém slovenské kulinářské speciality, která se podává hlavně k haluškám, je ale v tom, že se vyrábí z nepasterizovaného mléka. To bude zřejmě komplikovat její export.

Přísné evropské hygienické normy budou muset časem splnit nejen salaše, koliby a jiné výrobny, ale i další potravinářské provozy a také kravíny, vepříny a slepičárny.

Už teď ale naši východní sousedé vědí, že mastné sousto budou i po vstupu do EU moci spláchnout douškem slivovice. Bratislava se už totiž s Bruselem dohodla, jak upraví normy u ovocných destilátů.

Rum nebude, tokajské možná
I když Evropa nepřijme etiketu rum, kterou má vyhrazenu jen pro lihovinu z cukrové třtiny, dobře to naopak vypadá ve sporu o tokajské. Podle hlavního vyjednávače se Slováci na půdě Evropské komise i UNESCO snaží o to, aby se dohoda z roku 1994 o tokajské vinné oblasti rozšířila z Maďarska i na Slovensko.

"Tato přeshraniční oblast byla definována ještě za Rakousko-Uherska, a proto právem očekáváme, že nám bude vyhověno," říká Figeľ. Mezi slovenskými vinaři se traduje, že právě domácí pěstitelé zachránili tokajskou odrůdu pro svět v dobách, kdy maďarská část regionu byla postižena různými katastrofami.

Výhody vstupu
Figeľ v debatách s občany dosud nezaznamenal dotazy "nad kterými by zůstal rozum stát".

"Do unie vstupujeme proto, abychom vytvářeli Evropu tady, a ne v Německu či Británii," říká vyjednávač na dotaz, zda vůbec v zemi po vstupu do EU někdo zůstane.

Slováci by se podle něj měli těšit, až se jim na hranicích otevře pruh s označením "EU nations". K schengenskému systému ale země nepřistoupí dřív než v roce 2007.

Už od 1. ledna 2004 se zřejmě Slováci budou moci zaměstnat v Dánsku, Švédsku, Irsku a Nizozemsku. I několik stovek slovenských úředníků najde uplatnění v Bruselu. Začala už "zlatá éra" tlumočníků. Podnikatele zase potěší přímá vymahatelnost evropského práva.

Podle Figeľa dojde i na vizi, že po společném evropském vojsku rychlého nasazení a společné hraniční jednotce vzniknou i společné evropské sportovní "mančafty".

Figeľ se neobává ani toho, že vstup země do unie vyžene z televizních obrazovek hollywoodskou produkci či latinskoamerické novely.

Rizika
"Lidé pocitově tuší výhody - Západ je Západ -, ale chtějí taky vědět více o rizicích, a to se mi zdá seriózní otázka. Je sice pěkné navštívit Rakousko, ale neměli jsme se kde seznámit s všední realitou," říká státní tajemník.

Jako optimista doufá, že by země mohla vykročit třeba ve šlépějích Finska, které se po vstupu do unie dokázalo vypořádat i s nezaměstnaností srovnatelnou s dnešním Slovenskem. "Bude to složité, ale nakonec to půjde," ujišťuje.

Podle průzkumů si vstup do unie přejí tři čtvrtiny Slováků.

,

Nejlepší videa na Revue