Unie pozvala Prahu na summit

  • 208
Evropská unie chce znát názory kandidátských zemí na iráckou krizi. Proto je pozvala na mimořádný summit, který má sladit postoje Evropy vůči USA. Pozvánku od Řecka, které EU nyní předsedá, dostal i premiér Vladimír Špidla. Do Bruselu s ním pojede ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Členské země Evropské unie se sejdou v pondělí. Kandidátské země se seznámí se závěry jednání "patnáctky" o den později.

Prahu bude zastupovat Vladimír Špidla. "Chceme ovlivnit rozhodování Evropské unie ohledně Iráku," prohlásil premiér.

"V Bruselu se seznámí s východisky, na nichž se dohodnou členské země unie," upřesnil pro iDNES mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Pozvání na Úřad vlády zaslal řecký premiér Kostas Simitis, jehož země EU nyní půl roku předsedá.

Atény nakonec kandidáty obeslaly
Atény obeslaly i dalších devět zemí, které už vstupní rozhovory uzavřely, a také Turecko, Bulharsko a Rumunsko, o jejichž budoucím přijetí do EU se také hovoří.

Řecko původně chtělo tyto země o výsledcích summitu jen informovat a vybídnout je, aby se k závěrům jednání připojily. Nakonec pozvalo i generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, který se rozhodl přijet.

Evropa si podle Atén potřebuje vyjasnit názory na Irák. "Vztahy s USA jsou v krizi," míní řecký ministr zahraničí Jorgos Papandreu.

Organizátoři summitu plánují pro zástupce kandidátských zemí oběd se zástupci unie. "Bude zde prostor k vyjádření k závěrům summitu," podotkl Kolář.

Unii bude zastupovat kromě Simitise a Papandrea například předseda Evropské komise Romano Prodi.

PŮTKA O KANDIDÁTY

* Británii, Španělsku, Portugalsku a Dánsku se nelíbí, že na pondělní summit byly pozváni pouze členové unie. Setkání "osmadvacítky" osobně prosazoval britský premiér Tony Blair, ale neuspěl.
* Proti byli hlavně Němci a Francouzi, tvrdí Londýn. Diplomati z Berlína a Paříže ovšem tvrdí, že nevyvíjeli žádný tlak.
* EU rozdělují podpisy kandidátů pod "dopisem osmi", podporujícím úder na Irák.

Summit je organizován narychlo
Přesný program evropských státníků se stále upřesňuje, protože summit je organizován narychlo. Atény potvrdily jeho konání teprve v úterý.

Technické komplikace jsou jedním z důvodů, proč se kandidátské země nezúčastní přímo pondělního rokování.

Podle dosavadních zpráv se v pondělí nejprve sejdou ministři zahraničí členských států unie. Odpoledne pak hlavy států.

"Evropská unie chce najít konsensus ve vztahu k Iráku. V užším kruhu se bude lépe hledat," podotkl pro iDNES jeden z českých diplomatů, který si nepřál být jmenován.

Česko chce mírové řešení
Evropa je kvůli Iráku roztříštěná. Americký úder podporují například Britové, Italové a Španělsko. Na diplomatické řešení sázejí Berlín a Paříž. Společně s Moskvou nabízejí mírovou iniciativu. - více zde

"Je důležité, aby Evropa mluvila jednotným hlasem. Zatím jsme tento hlas nenašli. Pokud k tomu summit napomůže, bude velmi užitečný," souhlasí s řeckým nápadem Evropská komise.

Česko upřednostňuje mírové řešení irácké krize. Případné války se zúčastní jen na základě mandátu Rady bezpečnosti OSN.

Tento postoj bude na summitu prosazovat Špidla prosazovat společně s šéfem české diplomacie Cyrilem Svobodou. "Ano, pan ministr do Bruselu poletí," potvrdil iDNES Vít Kolář.

Svoboda podpořil obranu Turecka
Šéf české diplomacie je v Paříži, kde jedná s francouzským kolegou Dominiquem de Villepinem. Svoboda podpořil zahájení příprav na obranu Turecka spojenci z NATO při válce s Irákem.

"Je pro nás důležité, aby se udržela jednota Evropy a máme zájem také na udržení jednoty v rámci Severoatlantické aliance," zdůraznil Svoboda.

Francie společně s Německem a Belgií žádost Ankary o pomoc zatím vetují. De Villepin na Svobodova slova nereagoval. Podle Berlína padne rozhodnutí o obraně Turecka do soboty. - více zde

Čekání na zprávu inspektorů
Summit se bude konat tři dny poté, co zbrojní inspektoři předloží Radě bezpečnosti OSN novou zprávu o vývoji pátrání po iráckých zbraních hromadného ničení. Může výrazně ovlivnit postoje USA i Evropy k dalšímu vývoji krize kolem Iráku.

Šéf chemických a biologických inspektorů OSN Hans Blix a jeho jaderný kolega Muhhamad Baradej shrnou dosavadní výsledky a zhodnotí míru spolupráce Bagdádu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video