Unie pohrozila kandidátům pokutami

  • 7
Kandidátské země se musí snažit, jinak jim hrozí hned po vstupu do Evropské unie sankce. Mluvčí Evropské komise Gunnar Wiegand konstatoval, že Evropská komise může uvalit pokuty hned po vstupu kandidátských zemí střední a východní Evropy do unie. Zároveň však dodal, že proces, než je pokuta uložena, je velmi zdlouhavý a státy tedy mají dostatek času své nedostatky doplnit.

Pokuty nejsou v Evropské unii příliš běžným jevem, jediným státem, který se podařilo Bruselu pokutovat, bylo Řecko. Celá žalovací procedura trvala několik let. Nyní hrozí peněžní trest i Francii.

Brusel dělá vše pro to, aby pokuty nebyly pouze planou hrozbou. Po úspěšném vstupu kandidátských zemí do unie bude muset nahradit hrozbu nepřijetí jiným "donucovacím" prostředkem. Příští rok zahájí unie sérii kontrol, které mají dohlížet na dodržování daných slibů. 

EU: Plňte sliby, jinak plaťte
Češi se musí snažit. Jinak je po vstupu do EU čekají problémy, postihy a pokuty. Unie se už příští rok začne chystat na to, aby je mohla skutečně uvalovat i na Českou republiku.

Hrozba trestů a pokut visí nad všemi členy unie, jenže tato vyhlídka se ještě nikdy nevynořila tak brzy jako v případě uchazečů ze středovýchodní Evropy. Češi i jiní budou před ni postaveni už v čase vstupu do EU. "Jakmile se stanou členy unie, lze začít s procedurou pro porušení práva EU," konstatoval mluvčí Evropské komise Gunnar Wiegand, i když se zároveň snažil uklidnit, že "pokuty se ukládají až po velmi dlouhém procesu".

Unie dosud uložila pokutu jen jedinému členskému státu - Řecku, a to po letech soudních procesů, které Brusel vyhrál. Nyní, po třech letech diskusí a soudních stání, hrozí unie dalším peněžním trestem Francii.

Brusel dělá opatření, aby vyhlídka na pokuty nebyla jen planou hrozbou. Letos v prosinci totiž končí vstupní jednání. Do té doby však uchazeči nestačí splnit všechny závazky přijaté během jednání. S ukončením jednání přitom unie ztratí svůj nejtvrdší "bič", s jehož pomocí mohla uchazeče tlačit k zavádění unijního práva. Až do jejich připojení k EUnemá Brusel žádný nástroj, jak je tlačit ke splnění slibů z časů jednání, a tak si ho vynašel.

Příští rok proto bude provádět sérii kontrol, při nichž si "posvítí" na plnění všech slibů, jež uchazeči v době jednání dali. Výsledky budou v době vstupu shrnuty do zpráv popisujících nedostatky každého uchazeče. "To pak umožní Evropské komisi zahájit akci," řekl Wiegand. Pokud se ukáže, že některý z nich se svými problémy nic nedělá a ani nic dělat nechce, může unie zahájit zdlouhavé trestní řízení už ve chvíli vstupu.

"Smyslem je, aby vstupující země nesložily po podpisu smlouvy ruce do klína, ale aby udržely tempo," hájí tento záměr Eneko Landaburu, který vede generální ředitelství EU pro rozšíření. Na něm se budou kontrolní zprávy připravovat. "Není to dramatická věc. Země může vždy říci, že na tom pracuje a že ještě potřebuje čas," tvrdí Wiegand. Podle něj se k trestům sahá jen v případě, že člen unie "nic nedělá nebo aktivně ignoruje" své závazky.

Brusel se touto cestou snaží čelit obavám členských států unie, že noví členové mohou neplněním unijních norem kompromitovat samotný jednotný trh. EU se proto zaměří na zajišťování kvality potravin a na ochranu životního prostředí. Velká pozornost má být věnována i opatřením k ochraně vnějších hranic unie. V tom odráží strach z cizinců i obavy z pronikání padělků či dokonce nebezpečných výrobků.

Jakmile nějaké zboží pronikne na trh EU, lze ho volně prodat v kterékoli části unie. Pokud stát poruší právo EU nebo neplní své závazky, musí jej na to komise nejdříve dvakrát upozornit. Když se nic nestane, musí jej zažalovat. A až když vyhraje a stát stále nic nedělá, může navrhnout pokutu. O jejím uvalení však musí opět rozhodnout soud EU. Procedura obvykle trvá řadu let, kdy má stát šanci "polepšit se".


Video