Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Unie otců žene ČD před soud, kupé pro dámy považuje za diskriminaci

  • 2168
Unie otců podala trestní oznámení na České dráhy. Jejich novinku, ženská kupé, ze kterých mohou být muži vykázáni, považují za diskriminaci. Občanské sdružení známé pro svůj boj za práva otců varuje před vytvářením obrazu muže, kterého by ženy měly vnímat jako potenciální ohrožení.

České dráhy začaly zavádět speciální kupé určené přednostně pro ženy, z nichž mohou být muži vykázáni, teprve nedávno (více o novince čtěte zde). Už podle prvních reakcí ale v mužích vzbudily nelibost, někteří to vnímají jako diskriminaci.

Unie otců společně se šéfredaktorem portálu Střídavka Alešem Hodinou kvůli tomu dokonce na dráhy podala trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu proti lidskosti.

Unie otců

Sdružení funguje od roku 1989 a zabývá se rozvodovými a porozvodovými problémy spojenými s nezletilými dětmi. Loni změnilo vedení a od té doby je o ní víc slyšet. Naposledy člen unie protestoval u soudu se záchodovým prkénkem. Kvůli tomu, že mu nedovolil být na Štědrý večer se svým synem.

"Jde o zjevnou segregaci a diskriminaci osob mužského pohlaví, které nemají stejné právo využívat služeb veřejné dopravy poskytovaných Českými drahami jako osoby ženského pohlaví," domnívá se předseda sdružení Valentin Papazian.

Projevy segregace podle Aleše Hodiny nemohou podceňovat: "Tímto způsobem dochází k posilování obrazu mužů bez rozdílu jako osob nebezpečných ženám, potenciálně je ohrožujících, před kterými je nutno ženy chránit. Takový obraz mužů bývá ve společnosti někdy účelově vytvářen a zneužíván," varoval.

České dráhy si ale za svým nápadem stojí. "K žádné diskriminaci nedochází. Výroky, které Unie otců použila v trestním oznámení, jsou vytržené z kontextu," uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue