Unie nemá na boj se slintavkou peníze

I když z kontinentální Evropy zatím nebyl hlášen žádný případ výskytu slintavky a kulhavky, ptají se Evropané, jak by si s nákazou poradila Evropská unie. Bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich tvrdí, že má EU svázané ruce. Na dalších pět let se má totiž Unie v zemědělství řídit pevně daným rozpočtem, který podle něj nepočítá s výjimečnými situacemi.

Některé evropské země začínají přijímat preventivní opatření, aby zamezily šíření nemoci. Portugalsko požaduje, aby si Britové po příletu do země dezinfikovali obuv a aby odevzdali veškeré potraviny. Francie zase dezinfikuje auta přijíždějící z druhé strany Lamanšského kanálu.

Jak se nemoc šíří po Británii najdete ZDE.

K Británii je epidemie nemilosrdná
Slintavka a kulhavka byla v británii zjištěna na dalších pěti farmách v Británii. Počet potvrzených ohnisek této nemoci se tak zvýšil na 37. Celkem je touto nemocí nakaženo asi 37 tisíc zvířat.

Nemoc překročila hranice Anglie. Ve Skotsku jsou evidovány tři nakažené farmy a choroba byla také zjištěna v Severním Irsku. V Irské republice zakázala dnes policie přístup na farmu, kam byly převezeny ovce ze Severního Irska.

Britská vláda mezitím zmírnila zákaz přepravy živých zvířat, aby pomohla těm farmářům, jejichž zvířata nejsou nakažena. Národní svaz farmářů vyjádřil obavy, že slintavka a kulhavka přijde zemědělství na 775 milionů liber, jestliže nebude do května eliminována. Ekonomové však předtím odhadli, že konečný účet by se mohl vyšplhat až do výše 2,6 miliardy liber.

Ovce možná někdo propašoval
Policie vyšetřuje podezření, že ovce mohly být na irský ostrov pašovány ze severní Anglie. Někteří farmáři totiž nedodržují zákaz přepravy zvířat, který má platit až do 16. března a nerespektují ani zákaz pohybu poblíž farem.

Maso podražilo o 60%

List The Daily Telegraph napsal, že po vypuknutí nemoci se zvýšily ceny masa až o 60 procent. Zásoby vepřového, jehněčího a skopového se na některých místech povážlivě tenčí. Britská vláda předtím apelovala, aby lidé neskupovali zásoby masa.

Irské zemědělství by se asi položilo
Podle odborníků by slintavka a kulhavka znamenala pro irské hospodářství katastrofu, protože zemědělství tvoří důležitou část ekonomiky. O tom jak se epidemii bránit jednal britský předseda vlády Tony Blair s irským premiérem Bertie Ahernem. Mezi nejnovější opatření patří omezení výcviku vojáků a jejich dezinfekce po příjezdu do Irska.

Strach z onemocnění se začíná promítat i do každodenního života Irů. Byly zrušeny mnohé sportovní akce a obyvatelé měst byli vyzváni, aby nejezdili na venkov. Na irském ostrově nebyla slintavka a kulhavka šedesát let. V roce 1967, kdy postihla Británii, se Irsk vyhnula.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video