Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unie dá Česku dobré vysvědčení

  22:05aktualizováno  22:05
Brusel - (Od zpravodaje MF DNES) – Středeční bruselské "vysvědčení" dopadne pro Českou republiku dobře. Podle závěrů chystaného unijního hodnocení to sice nebude jednička, jako u snaživého Slovinska a Kypru. Češi však za své přípravy na vstup do EU nedostanou ani "čtyřku plus", jaká podle odhadu polské ministryně pro evropské záležitosti čeká ve středu na Varšavu.

Brusel má proto jednoznačně doporučit český vstup do EU v roce 2004. "S ohledem na dosažený pokrok by měla být Česká republika schopna převzít závazky plynoucí z členství v předpokládaném časovém rámci," uvádí se v návrhu závěrů hodnotící zprávy pro Česko. Tuto zprávu připravila Evropská komise.

Některé soudy v ní budou pro Čechy podobné jako pro další uchazeče usilující o vstup. Evropská komise má totiž ve středu dát zelenou pro připojení k unii hned pro deset z celkem třinácti kandidátských zemí.

Češi se tedy podobně jako další dozvědí, že od roku 1997 udělali "význačný pokrok při další konsolidaci a prohloubení institucí, jež zaručují demokracii, právní stát, lidská práva a respekt k menšinám". Zpráva totiž nehodnotí jen pokroky za uplynulá rok, jako dříve. Popisuje vývoj za celých pět let od nastartování vstupních jednání – aby vynikl pokrok uchazečů.

Za tu dobu republika "dobře pokročila k dosažení přiměřené správní kapacity pro naplnění evropského práva". To bylo dlouho označováno za Achillovu patu českých příprav. Ani nyní nebude spokojenost úplná – Brusel vyžaduje další úsilí v této oblasti.

Očekávané terče kritiky

Státní správa: pomalé zavádění zákona o státní službě, nedostačující úřední kapacita v řadě oblastí, chybějící elektronické systémy pro předávání dat, vleklý problém zadávání veřejných zakázek
Soudnictví: pomalý průběh sporů, omezené zdroje, slabý výcvik soudního personálu
Spravedlnost: nedostatečný boj s hospodářským zločinem a korupcí, omezené lidské i materiální zdroje
Finanční sektor: praní špinavých peněz, nedokončené slaďování daní, nedostačující veřejná finanční kontrola
Telekomunikace: nedokončená liberalizace, omezená nezávislost kontrolních a řídících institucí
Oceněn má být i výkon českého hospodářství a splnění vstupních závazků v této oblasti. Závěrem bude, že republika má funkční tržní hospodářství a že při pokračování nynější reformní cesty mají Češi v době vstupu odolávat i konkurenčnímu tlaku na trhu EU.

Obecná hodnocení tedy vyznívají příznivě. I jinde v hodnocení se často objevují pochvalná slova jako zlepšení, pokrok či dobrý pokrok. Jenže v unii platí, že "ďábel vězí v detailech". Těch ďábelských, tedy kritických detailů bude i pro Čechy celá řada.

Hned na jednom z prvních míst komise upozorní, že Praha má konečně zákon o státní správě - a zároveň zdůrazní, že tato norma bude plně uplatněna až v roce 2006, tedy až dva roky po očekávaném vstupu do EU.

Podle návrhu hodnocení by však bylo žádoucí dosáhnout plného uplatnění zákona, co nejdříve. Je to pochopitelné: na kvalitě státní správy do značné míry závisí český úspěch či neúspěch po připojení k EU.

I reforma českého soudnictví by pro EU byla úspěch – kdyby zvláště občanskoprávní spory netrvaly příliš dlouho a kdyby soudy měly dostatečné lidské zdroje a s dostatečným výcvikem. To vše Brusel zatím postrádá.

Příčinou k vážnému znepokojení je pro Evropskou komisi i korupce a hospodářský zločin. Akce čisté ruce toho moc nezměnila a tak unie nadále žádá jak dodatečné zdroje pro soudy, tak odpovídající uplatnění práva v této oblasti.

I u Romů se musí české úřady snažit – komise od nich chce strukturální reformy, jež "napraví diskriminaci v přístupu ke vzdělání, bydlení a zaměstnání".

V hospodářské oblasti si ocenění vyslouží příprava na jednotný trh. Kritika se ale snese na veřejné finance, zvláště na rozpočtový schodek. Komise bude žádat také další reformy sociálních výdajů, zvláště důchodového a zdravotního pojištění.

I finanční kontrola si vyslouží své. Unie ocení přijetí zákonů, ale bude se dožadovat jejich naplnění. Tady se totiž bude rozhodovat o tom, s jakou důvěrou bude unie poskytovat republice příspěvky ze svého rozpočtu.

Závěrem tedy bude, že Češi musí i v době, jež zbývá do vstupu, pokračovat v přípravě. Za tím účelem má shrnující dokument, jenž bude zveřejněn také ve středu, navrhnout členským zemím unie, aby komise nadále kontrolovala průběh předvstupních příprav u Čechů i dalších uchazečů.

Autoři:


To nejlepší z volebního studia iDNES.tv

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...
ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor Svatého otce. To jsou témata zápisníku...  celý článek

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.
ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj proti drogám selhal. To jsou témata...  celý článek

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.
Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora "papírové" Kavárny v MF DNES. Chtěl...  celý článek

Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.