Unie chce vyhnat kuřáky z hospod

  • 74
Má to být zákaz v americkém stylu: v barech a restauracích se kouřit nebude. Evropská unie by ráda vyhnala kuřáky z hospod a je možné, že bude ve své snaze úspěšná. "Zvažujeme velkou iniciativu směřující k zákazu kouření na pracovištích," prohlásil evropský komisař pro zdravotnictví David Byrne.

Pokud bude mít úspěch a státy unie ho podpoří, bude se muset s kouřením v hospodě rozloučit i Česko, které do EU vstoupí příští rok v květnu. Na první pohled to může vypadat jako nějaká socialistická kampaň proti popíjení v práci, jenže vše je myšleno vážně.

Ačkoliv to mnoha lidem možná uniká, hospody nejsou jen místem pro příjemné trávení dní a nocí. Pro miliony lidí jsou především pracovištěm. A jejich práva, argumentují zastánci zákazu, musí být respektována. "Čím méně kouření na veřejnosti, na veřejných místech, tím lépe," prohlásil Byrne.

Kuřáci to budou mít v EU těžší a těžší
Pro kuřáka nad půllitrem piva v příjemné české hospůdce to zatím zní jako neproveditelný nesmysl. Zakázat kouření v místech, kam vždy patřilo?! Jenže stále více odpůrců kouření v zemích Evropské unie věří, že taková doba jednou přijde.

Tak například v Irsku má od počátku příštího roku platit zákaz kouření v barech a hospodách - což asi nebude nijak snadné prosadit. Představitelé EU opakují, že kampaň je teprve v začátcích a že by měla být razantní.

"Zákaz kouření v irských hospodách a restauracích je do velké míry inspirován nejen snahou chránit veřejnost, ale chránit i ty, kdo v tomto prostředí pracují," prohlásil evropský komisař pro zdravotnictví David Byrne.

Právě to je jeden z klíčových argumentů pro zákaz kouření - personál je prostě chtě nechtě vystaven negativním důsledkům cigaretového kouře. "Jsou jasné důkazy, že existuje spojení mezi pasivním kouřením a zdravotní reakcí v podobě nemocí. Je-li tomu tak, pak je přijetí opatření, která tomu mají zabránit, žádoucí," prohlásil.

Malé Irsko není jedinou bruselskou inspirací pro zvažovaný velký krok. Stejný zákaz však chystá i Nizozemsko. A jako u tolika evropských iniciativ, je tu rovněž příklad z Ameriky: kdo si chce ve státě New York zakouřit v restauraci, může - ale jen venku na chodníku...

Jenže v Bruselu se v hospodách a kavárnách kouří. V Paříži také. A jinak tomu není ani v Madridu, Římě, Praze či Budapešti. To si uvědomuje i evropský komisař. "Vím, že tradice se liší," připouští.

Eva Králíková z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a přední expertka na problematiku kouření v České republice je přesvědčena, že unie (a tedy i Česko) k zákazu kouření v restauracích dříve či později dospěje. "Osobně to vidím v horizontu několika málo let," uvedla.

Zákaz podle ní tak jako tak nikdy nepřijde ze den na den, protože se na něj budou země muset připravit. Odpůrci kouření zkrátka uvádějí, že lidé budou muset změnit názor. Snadné to však nebude. Návrhy vyvolaly řadu kritických ohlasů.

Zvlášť silně se - jako obvykle - ozvali Britové. "To je přece naprosté šílenství. Když ten zákon zavedli v New Yorku, šel obrat o čtyřicet procent dolů. Jak může EU tvrdit, že chrání zaměstnance restaurací a barů, když je vlastně vyhazuje z práce," úpí Nick Bish, šéf řetězce Charter Group.

"Příště nám řeknou, že pro naše zdraví je nebezpečný alkohol, a pak zakážou v hospodách pivo i lihoviny," přisazuje si předák kuřácké lobbistické skupiny Forest Jo Gaffkin. A Tom Payne, předseda sdružení licencovaných prodejců potravin (tedy hostinských) to v listu The Sun rovnou označil za krok, který "zavání sovětským Ruskem".

Jinde v Evropě si média přisadila ironickými poukazy na to, že unie kouření nejen zakazuje, ale i podporuje. Každý rok dotuje pěstování tabáku sumičkou věru nemalou: 700 miliony eur. Není divu, že Byrnův mluvčí teď nepůsobí nijak šťastně. Říká, že celá věc není zatím nijak daleko a že by se měla především týkat veřejné dopravy, pošt a jiných veřejných míst.

Jenže pro jeho šéfa je tažení proti kouření zjevně něčím více než jen nepříjemnou povinností. Bere to jako své poslání. "Pro každého, kdo zastává funkci komisaře EU pro zdravotnictví, platí: pokud selže při prosazování politiky proti kouření, zanedbává plnění svých úkolů," tvrdí tento muž, který odmítá i osobní styky s předáky tabákových koncernů.

"Pochopil jsem, že máme vzájemně se vylučující cíle já chci omezit spotřebu tabáku pokud možno na nulu, oni chtějí zvyšovat zisky, pravděpodobně donekonečna."

Zákaz kouření je velký záměr ale i Byrne připomíná, že vše je zatím v počátcích. Jeho mluvčí Thorsten Münch zatím tiší vřavu. "Co bude konečný výsledek diskuse o zákazu kouření, není jasné. A pokud se to někdy stane, musí s tím souhlasit členské státy EU a unijní parlament. Zda k tomu dojde a kdy, to nevíme," uklidňuje.

Podle něj však komisař zasáhl přinejmenším jeden okamžitý cíl: v Evropě se nyní rozpoutala diskuse o tom, zda i hostinský personál má právo na ochranu před oblaky tabákového dýmu.


Video