Jádrem sporu je stavba rychlostní komunikace přes chráněnou oblast. Ilustrační foto.

Jádrem sporu je stavba rychlostní komunikace přes chráněnou oblast. Ilustrační foto. | foto: Radek Cihla, MF DNES

Unie chce hnát kvůli dálnici Polsko k soudu

  • 24
Evropská komise zřejmě požene Polsko k soudu. Varšavě pohrozila, že pokud nezastaví výstavbu dálnice Via Baltica v chráněném území, předá celou věc výš. Poláci jsou ale v klidu.

Via Baltica je název pro plánovaný evropský pevninský koridor, který má spojit Varšavu s finskými Helsinkami. Dálnice má být důležitou součásti tzv. trans-evropské dopravní sítě, která povede z Portugalska do Skandinávie.

Potíž je v tom, že rychlostní komunikace má vést mimořádně cenným chráněným územím rašelinišť a lesů v Údolí Rospuda na severovýchodě Polska.

Její odpůrci poukazují na to, že území patří do evropského systému chráněných území Natura 2000 a že výstavba je v rozporu s evropskými i polskými zákony.

Petice proti stavbě se podepisují nejen v Polsku, ale i v ostatních evropských státech včetně Česka. Polská vláda s odpůrci nesouhlasí a spustila výstavbu.

Proti výstavbě se postavili ekologové a Evropská unie. Místní obyvatelé dálnici podporují, protože omezí průjezd těžkých nákladních vozů okolními městy, napsala agentura Reuters.

Když začátkem února vydaly úřady povolení ke stavbě, sjely se na místo stovky demonstrantů a postavily v okolí plánované stavby tábor. Snažily se zamezit výstavbě, někteří se dokonce přivazovali ke stromům.

Kauzu začala řešit Evropská komise. Už jednou upozornila Polsko, že porušuje zákony pro ochranu životního prostředí. Teď poslala polské vládě poslední varování.

Pokud Poláci stavbu v chráněném území nezastaví, předá komise kauzu Evropskému soudnímu dvoru. Ten by měl Polákům výstavbu zakázat.

Vzhledem k tomu, že stavební práce na území už začaly, dala Komise polské vládě pouze sedm dní na odpověď.

Polský ministr dopravy Jerzy Polaczek už počátkem měsíce novinářům řekl, že vláda se soudu nebojí a je na něj připravena. Dodal, že vše v tomto případu bylo uskutečněno v souladu s polským i unijním právem. Stavbu schválil i polský ministr životního prostředí.

Polské nevládní organizace na stránkách Viabaltica.info zveřejnily, že existují alternativní plány stavby.

Kdyby se prý inženýři řídili podle nich, stavba by nezasáhla chráněnou přírodu a stála by i méně peněz. Polská vláda tyto plány údajně ignoruje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video